„Ileż dzisiejszych konfliktów, zamiast być wygaszanymi przez dialog, zostaje podsyconych przez fałszywe wiadomości albo podżegające wypowiedzi przekazywane w mediach!” – wskazał dziś Papież delegacji Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich w Niemczech.
Franciszek podkreślał dlatego, że tym bardziej należy poprzez pracę w komunikacji wspierać rozwój pokoju, budować mosty, zachęcać do wzajemnego słuchania.
W przekazanym dziennikarzom tekście Ojciec Święty odniósł się także do procesu synodalnego odbywającego się u naszych zachodnich sąsiadów. Zaznaczył, iż nie można tutaj zaprzepaścić dwóch elementów i to właśnie media mają poważną rolę w ich podtrzymaniu.
Pierwszą kwestię stanowi troska o wymiar duchowy. Chodzi o „konkretne i ciągłe dostosowanie się do Ewangelii, a nie do modeli tego świata”, co ma wypływać z nawrócenia, modlitwy, sakramentów, jak napisał Papież.
Drugą sprawą jest uniwersalność, katolickość. W wierze nie można zamykać się tylko we własnym środowisku kulturowym i narodowym.
Tutaj więc, wskazał Franciszek, „katoliccy przekaziciele informacji mają cenną rolę do odegrania”. Polega ona na tym, że „podając poprawne informacje, mogą oni przyczynić się do wyjaśnienia nieporozumień, a zwłaszcza zapobiec ich pojawieniu się, wspierając wzajemne zrozumienie, nie zaś przeciwstawianie się jedni drugim”.
Ostatecznie Ojciec Święty zachęcał do unikania zamknięcia się w sobie oraz do służby pełnej miłości wobec najbardziej potrzebujących, których nawet w bardzo rozwiniętych ekonomicznie Niemczech mimo wszystko nie brakuje.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.