Uroczyste dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II odbyło się w Moskwie. Mszy w katedrze Niepokalanego Poczęcia przewodniczył ordynariusz archidiecezji Matki Bożej abp Paolo Pezzi, a koncelebrowali jego najbliżsi współpracownicy.
Kilka dni temu wróciła do Moskwy grupa pielgrzymów rosyjskich, która pod przewodnictwem swojego arcybiskupa była na Placu św. Piotra w Rzymie na uroczystościach beatyfikacyjnych. W homilii abp Pezzi przedstawił sylwetkę nowego błogosławionego i podzielił się wrażeniami z uroczystości. Zwrócił uwagę na jedność, modlitewne skupienie i umiejętność wyciszenia ponad półtoramilionowej rzeszy wiernych. Podkreślił komentarze władz miejskich Rzymu, które w tak wielkim zgromadzeniu nie zanotowały żadnych przypadków przestępstw. Abp Pezzi podkreślił, że „wielu z obecnych na Placu św. Piotra osobiście spotkało się z Janem Pawłem II, przyjmując od niego Komunię św. lub Chrzest, jak niektórzy z obecnych tam Rosjan, ale każdy powinien być wdzięczny nowemu błogosławionemu za spotkanie z Chrystusem. Jego osoba uobecniała twarz Chrystusa na ziemi. Pamiętam, jak Papież Wojtyła zwracał się do młodzieży w słowach: «Powinniście utożsamić się z Chrystusem Zmartwychwstałym i ukazać w swoim życiu Jego Oblicze ludziom żyjącym na ziemi»” – powiedział moskiewski metropolita.
Przykładem nieudokumentowanego cudu moralnego przez pośrednictwo Jana Pawła II jest mieszkanka Moskwy Galina Moskaliowej, która pod wpływem wydarzeń związanych ze śmiercią Papieża przeżyła razem z mężem głębokie nawrócenie. Oboje przyjęli chrzest i czynnie uczestniczą w życiu Kościoła. Jako fotografik Galina Moskaliowa wyraziła swoją wdzięczność Janowi Pawłowi II przygotowując wystawę w moskiewskim Ośrodku Franciszkańskim, zainspirowaną „Tryptykiem Rzymskim” i innymi utworami Papieża Polaka.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.