Za lata dziecięce, za małą ojczyznę, za dom rodzinny, pierwszą parafię oraz za opiekę Opatrzności w życiu - dziękuje kard. Kazimierz Nycz w swej książce "Dziękujemy Opatrzności". Promocja odbyła się w piątek w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
Jak podkreślił prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, metropolita warszawski kard. Nycz dotychczas nie mówił o swoim życiu osobistym, tymczasem w książce opowiada o swoich doświadczeniach.
Dziennikarka Milena Kindziuk, która redagowała książkę, podkreśliła, że pierwsza część publikacji zawiera elementy autobiograficzne. Jest tu wiele zabawnych i pełnych humoru wspomnień z lat dziecięcych kard. Nycza. Czytelnik może się też dowiedzieć, jak rodzice wychowali go i jak przygotowali do kapłaństwa.
"Jestem wdzięczny Bogu za mądrego ojca i matkę, dobrą matkę. Za codzienną domową katechezę, na którą składało się nasze życie: wspólne posiłki, praca, niedzielne msze św., wszystkie rodzinne wigilie, uroczystości, a przede wszystkim modlitwa moich rodziców" - pisze kard. Nycz.
Hierarcha wspomina, że do dziś ma w pamięci ojca modlącego się żarliwie na klęczkach; robił to nawet wtedy, kiedy przychodził po pracy bardzo zmęczony. Pamięta też zapach chleba na zakwasie, który piekła matka, i cudowne święta, na które dostawał w prezencie pomarańcze.
W drugiej części książki - jak mówiła Kindziuk - metropolita warszawski wiele uwagi poświęca wyjaśnieniu samego pojęcia Opatrzności. Nawiązuje do słów Jana Pawła II, który podkreślał, że Opatrzność ma "najwyższą władzę nad światem" i jest "pełna troski o wszystkie stworzenia, a szczególnie o człowieka".
Jak powiedział kard. Nycz, ważną cześć publikacji stanowią rozdziały poświęcone idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Dodał, że są one jakby kontynuacją książki kard. Józefa Glempa, która ukazywała podłoże historyczne inicjatywy powstania Świątyni.
"W tym narodowym sanktuarium dziękczynienia będzie wybrzmiewać nasze +dziękuję+ wobec Opatrzności Bożej za działanie w naszej historii, szczególnie za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Centrum Opatrzności Bożej ma stać się miejscem dziękczynienia - osobistego i narodowego - za wszelkie dobro otrzymywane każdego dnia, a także za łaski od Pana Boga, okazywane narodowi polskiemu. Dlatego właśnie, by o wdzięczności stanowiła pamięć, ustanowiłem Święto Dziękczynienia" - napisał kardynał.
Dodał, że IV Dzień Dziękczynienia, który odbędzie się 5 czerwca, będzie podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Jak poinformował prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, ofiara za książkę będzie stanowiła cegiełkę na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Nieco się wolnością zachłysnęliśmy i zapomnieliśmy, że o wolność trzeba dbać.
Abp Paul Richard Gallagher mówił o charakterystyce watykańskiej dyplomacji.