W Aparecidzie trwa 49. sesja plenarna episkopatu Brazylii. Biskupi zatwierdzili już między innymi nowe wytyczne akcji ewangelizacyjnej oraz wybrali nowe prezydium, które rozpocznie urzędowanie 13 maja na zakończenie obrad tamtejszego Episkopatu.
W trakcie trwania konferencji plenarnej biskupi zatwierdzili „Wytyczne akcji ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii” na najbliższe cztery lata (2011-2015). Ogólny cel tych wytycznych został zdefiniowany następująco: „Ewangelizować, począwszy od Jezusa Chrystusa, w mocy Ducha Świętego, jako Kościół uczeń, misjonarz i prorok, posilany przez Słowo Boże i Eucharystię, w świetle ewangelicznej opcji preferencyjnej na rzecz biednych, aby wszyscy mieli życie (J 10,10), zmierzając do ostatecznego Królestwa”. Zatwierdzony dokument posiada 50 stron i zawiera 130 paragrafów.
Uczestnicy plenarnego zebrania dokonali wyboru nowego prezydium. Jest to już piętnaste prezydium w historii Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB), która w przyszłym roku będzie obchodzić 60-lecie istnienia i owocnej działalności ewangelizacyjnej w służbie Kościoła i dla dobra narodu. Przewodniczącym został wybrany kard. Raymundo Damasceno Assis, arcybiskup Aparecidy. W przeszłości przez dwie kadencje pełnił on funkcję sekretarza generalnego tutejszego episkopatu a z końcem lipca upływa jego kadencja przewodniczącego Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM). Jego zastępcą został José Belisário da Silva, ordynariusz archidiecezji São Luiz, w stanie Maranhão. W trakcie prac tego zebrania biskupów przewodniczył on komisji „Wytycznych akcji ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii”. Natomiast sekretarzem generalnym został bp Leonardo Ulrich Steiner, kierujący prałaturą São Felix w stanie Mato Grosso.
Nowe prezydium wraz z wybranymi w najbliższych dniach przewodniczącymi dwunastu komisji duszpasterskich Konferencji Episkopatu Brazylii zainauguruje posługę na zakończenie posiedzenia plenarnego.
Według nowego przewodniczącego prezydium, kard. Raymunda Damasceno Assisa największe wyzwanie dla tutejszego Kościoła to rodzina, młodzież, Misja Kontynentalna oraz zatwierdzone „Wytyczne akcji ewangelizacyjnej”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.