Janusz Rosikoń, wybitny artysta fotografik, został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Najwyższe odznaczenie resortu kultury wręczył artyście podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego sekretarz stanu Jarosław Sellin.
Minister Sellin zaznaczył, że Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce. - Od ponad pół wieku w wyszukanej artystycznie formie dokumentuje ważne wydarzenia naszej historii, portretuje indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom zwłaszcza religijny wymiar naszej konsystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając nam wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób - mówił sekretarz stanu.
Jarosław Sellin zwrócił uwagę, że Janusz Rosikoń stworzył też nowy na polskim rynku wydawniczym gatunek bogato ilustrowanych, wyrafinowanych edytorsko książek, które doczekały się kilkudziesięciu wydań zagranicznych, przetłumaczonych na 9 języków. - Jego wystawy fotograficzne, pokazywane w kilkunastu krajach, od lat promują na świecie wartości chrześcijańskie oraz polską kulturę narodową - dodał minister.
Dziękując za wyróżnienie Janusz Rosikoń powiedział, że od 30 lat fotografuje naszą cywilizację i korzenie jej znaczenia dla współczesnego świata. - Fotografia o tematyce chrześcijańskiej nie jest specjalnie ceniona, szczególnie w dzisiejszym świecie. Trochę jest z boku, i dlatego było dla mnie wielką niespodzianką dostrzeżenie mojej fotografii - mówił 81-letni artysta. Przyznał, że w pierwszych latach stanu wojennego zastanawiał się nad zmianą zawodu, ponieważ był bez pracy. Tylko stanowcze „nie” mojej żony Grażyny spowodowało, że pozostałem fotografem. Bardzo Ci za to dziękuję - powiedział twórca zwracając się do swojej małżonki. Grażyna Kasprzycka Rosikoń jest dyrektorem oficyny Rosikon Press.
Artysta podziękował także Grzegorzowi Górnemu, z którym wspólnie wydał kilkanaście bogato ilustrowanych książek, poświęconych źródłom chrześcijaństwa oraz chrześcijańskiemu dziedzictwu kulturowemu i duchowemu. - Podróże z nim, praca z nim, są dla mnie niezwykłą inspiracją artystyczną - podkreślał fotograf.
Janusz Rosikoń to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, który od ponad pół wieku w artystycznej formie dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość, portretuje wybitne indywidualności życia publicznego oraz przybliża widzom religijny wymiar egzystencji. Jego zdjęcia o tematyce religijnej stanowią niepowtarzalną wizualizację świata duchowego, dając wgląd w wewnętrzne życie przedstawianych osób.
Niektóre z jego prac, prezentujące sceny zbiorowe, portrety lub krajobrazy, przypominają kompozycją wybitne dzieła malarskie. Utrwalał takie wydarzenia, jak m.in. słynny gest Willy’ ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta, wizytę Teda Kennedy’ego w Warszawie czy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Jego wystawa fotograficzna „Madonny Europy” była prezentowana w ponad 70 miastach w Polsce, w tym w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich i w Sejmie RP, oraz w 20 miastach amerykańskich, m.in. na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, w Dayton, Pensylwanii, w Nowym Jorku, a także w Toronto, Paryżu, Wilnie i na Malcie.
Janusz Rosikoń jest również autorem i współautorem ponad 30 książek. Kilkanaście z nich zostało wydanych w wielu wersjach językowych i ukazało się w jedenastu krajach.
Jest m.in. autorem albumów: „Skarby kultury na Jasnej Górze”, „Polskie Madonny”, „Madonny Europy”, „Pieniądz papierowy na ziemiach polskich”, „Leksykon Świętych”, „Anioły”. Opublikował też wiele książek, do których tekst napisał Grzegorz Górny, m.in. "Tajne Archiwum Watykańskie", "Tajemnice Fatimy" czy "Ufam. Śladami Świętej Siostry Faustyny".
Papież o Ulmach: Świętość osiąga się wspólnie
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).