Ponad stuletnią tradycję wychowawczą Włoskiej Akcji Katolickiej na polu formacji dzieci, młodzieży i dorosłych przypomniał Papież w przesłaniu do jej 14. krajowego zjazdu, obradującego od 6 do 8 maja w Rzymie pod hasłem: „Żyć wiarą, kochać życie. Wysiłek wychowawczy Akcji Katolickiej”.
Benedykt XVI zachęca do współpracy z innymi siłami edukacji zarówno kościelnymi, jak świeckimi. Podkreśla znaczenie formacji do zaangażowania kulturalnego i politycznego. Wskazuje na zadania wierzących wobec wielkich wstrząsów przeżywanych obecnie na świecie, a zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego.
„Liczni mężczyźni, kobiety i młodzież wchodzą w kontakt z naszym światem, który znają tylko powierzchownie, zwodzeni złudnymi obrazami” – zauważa Ojciec Święty, przestrzegając, by nie tracili oni nadziei i godności. „Potrzebują chleba, pracy, wolności, sprawiedliwości, pokoju i uznania ich niezbywalnych praw jako dzieci Bożych. Potrzebują wiary, a my możemy im pomóc, z poszanowaniem ich przekonań religijnych, w spokojnej wymianie i z zachowaniem wolności ukazując im po prostu, szczerze i z zapałem naszą wiarę w Jezusa Chrystusa” – stwierdza Papież. Wskazuje, że Akcja Katolicka może pomóc w realizacji szczególnego powołania Włoch, leżących na śródziemnomorskim skrzyżowaniu kultur, aspiracji i napięć. Wymaga to solidarności i szczodrości. „Italia zawsze niosła ludom bliskim i dalekim bogactwo swej kultury i wiary, sztuki i myśli. Dzisiaj wy, świeccy chrześcijanie, jesteście powołani, by z przekonaniem ofiarować, oprócz braterskiej solidarności, piękno swojej kultury i racje swojej wiary, aby Europa stanęła na wysokości obecnego epokowego wyzwania” – pisze Benedykt XVI do Włoskiej Akcji Katolickiej.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.