Każdy dzień rozpoczynam od przeglądu monitoringu blogów i to zmieniło moje życie – wyznał ks. Federico Lombardi SJ podczas watykańskiego spotkania blogerów. Do Rzymu zaprosiły ich dwie Papieskie Rady: ds. Kultury oraz ds. Środków Społecznego Przekazu.
Było to pierwsze tego typu spotkanie. Liczba uczestników z konieczności była ograniczona do 150. Dokonano więc starannej selekcji, aby przekrój uczestników był jak najbardziej zróżnicowany. Z Polski przybyło trzech blogerów.
Spotkanie miało zaświadczyć o uznaniu Stolicy Apostolskiej dla tej nowej i bardzo wpływowej formy komunikacji. „Jakże mielibyśmy nie zorganizować tego spotkania, skoro na przykład na niektóre nominacje biskupie większy wpływ mają dziś opinie blogerów niż nasze” – powiedział jeden z oficjalnych przedstawicieli Watykanu. Choć z założenia watykańskie spotkanie nie miało dotyczyć jedynie blogów katolickich, w rzeczywistości większość jego uczestników była związana ze środowiskiem kościelnym. „Wiemy, że Kościół potrzebuje naszej pomocy, a my możemy mu pomóc” – powiedziała Elizabeth Scalia z amerykańskiego miesięcznika First Things. Otwierający spotkanie abp Claudio Maria Celli stwierdził, że jest ono pierwszym, ale na pewno nie ostatnim krokiem Stolicy Apostolskiej w kierunku tej ważnej sfery kultury cyfrowej.
Czytaj komentarze ks. Stopki - wprost ze spotkania w Watykanie
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.