Nie ulega wątpliwości, że rosyjski atak na Ukrainę zagroził całemu globalnemu porządkowi, który powstał po II wojnie światowej – stwierdził na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ abp Paul Richard Gallagher.
Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych podkreślił, że połączenie światowych wysiłków w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy, stanowi ważny element globalnego pokoju. Wskazał, że w wyniku tej okrutnej i bezsensownej wojny najwyższą cenę płacą cywile.
„Wojna jest wielkim złem, a obecnie widzimy, że rozszerza się coraz bardziej poza granice Ukrainy, obejmując swoim gęstym cieniem nie tylko Europę, ale także inne kontynenty” – mówił abp Gallagher na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podkreślił, że nie można pozwolić, by nasze serca zdominowała „logika wojny”. Za Papieżem Franciszkiem przypomniał, że jesteśmy świadkami III wojny światowej, która „toczy się w kawałkach”, a której konsekwencje można już dostrzec w wielu dziedzinach życia. Wymienił m.in. sferę humanitarną, gospodarczą, ekologiczną, energetyczną, zdrowotną, edukacyjną, religijną i migracyjną.
„Zło nie jest w stanie generować dobra. Agresja może jedynie generować nową agresję. Jeśli ta wojna nie zostanie powstrzymana, a pokój nie będzie poszukiwany na każdym kroku, cały świat może pogrążyć się w jeszcze głębszym kryzysie” – przestrzegał sekretarz ds. relacji z państwami Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher podkreślił, że rozwiązanie problemu wojny na Ukrainie nie jest tylko sprawą tego kraju. Zauważył, że w obliczu tragedii rozgrywającej się na naszych oczach, nadszedł czas, aby cała społeczność międzynarodowa, bardziej niż kiedykolwiek, zjednoczyła wysiłki w poszukiwaniu sprawiedliwego i trwałego pokoju dla Ukrainy, jako ważnego elementu globalnego pokoju, którego pragnie świat. „Lepiej i taniej dla wszystkich jest inwestować w pokój niż w wojnę” – mówił abp Gallagher. Podkreślił, że Stolica Apostolska trwa przy Ukrainie, popiera jej integralność terytorialną, a ponadto aktywnie angażuje się w inicjatywy humanitarne mające na celu złagodzenie cierpienia ludności ukraińskiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.