Skandalem i rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego nazywa ks. Władysław Gryniewicz zniszczenie magazynów z pomocą humanitarną we Lwowie.
Dyrektor Caritas Spes w tym ogarniętym wojną kraju podkreśla, że wczorajszy atak raz jeszcze ukazał prawdziwe intencje Rosji. Od samego początku pełnoskalowej wojny Lwów jest miejscem przeładunku transportów humanitarnych, które dowożone są tam z zagranicy, a następnie segregowane i wysyłane na wschód kraju.
Zniszczenie składów rzymskokatolickiej Caritas Spes we Lwowie to ogromny cios w prowadzoną od początku wojny akcję pomocową na terenie Ukrainy. Mówi biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa, koordynujący pomoc humanitarną we Lwowie:
Na ciągłe ryzyko ataków z powietrza wystawieni są wszyscy mieszkańcy Ukrainy, także ci z zachodniej części. To bardzo męczy. Mówi o tym metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki:
Pomimo strat, jakie we Lwowie poniosła Caritas, pomoc będzie kontynuowana. O najbardziej palących potrzebach Ukrainy przed nadchodzącą porą jesienno-zimową mówi bp Kawa:
Atak na magazyny we Lwowie przyniósł śmierć jednej osobie, a kilka odniosło rany.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.