Lawinowo rośnie liczba nastolatków potrzebujących wsparcia medycznego z powodu depresji, samookaleczeń i zaburzeń emocjonalnych
Watykański szpital Dzieciątka Jezus włącza się w działania prewencyjne mające zapobiegać rosnącej liczbie samobójstw, także wśród najmłodszych. W minionym roku na odział ratunkowy tego szpitala pediatrycznego trafiło 387 niedoszłych samobójców. 90 proc. z nich stanowiły dziewczęta mające nie więcej niż 15 lat. Lawinowo rośnie liczba nastolatków potrzebujących wsparcia medycznego z powodu depresji, samookaleczeń i zaburzeń emocjonalnych. Dlatego też watykański szpital wdraża specjalny program.
Ordynator oddziału neuropsychiatrii dziecięcej watykańskiego szpitala zauważa, że dorastające pokolenie należy do najsłabszych psychicznie w ostatnich kilku dekadach. Prof. Stefano Vicari wskazuje, że na obecną sytuację wpłynęło m.in. dramatyczne doświadczenie pandemii, które traumatycznie odcisnęło się na psychice dzieci i młodzieży.
„Musimy pomóc budować młodym ludziom prawdziwe relacje, które nadają sens ich egzystencji oraz umacniać duchowość i braterskie więzy, które zaszczepiają w nich nadzieję” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Michele Falabretti, odpowiedzialny we włoskim episkopacie za duszpasterstwo młodzieży.„Linią demarkacyjną była pandemia, która pozostawiła po sobie coś negatywnego w życiu młodych ludzi. Stracili oni cenny czas i poczuli, że ważna faza ich egzystencji wymknęła się w wirtualne i odległe relacje, a młodzi by dorastać potrzebują kontaktu, sieci prawdziwych relacji, kultywowania wymiaru duchowego, posiadania zainteresowań i wyznaczania celów – mówi papieskiej rozgłośni ks. Falabretti. – Na te nowe wyzwanie Kościół i duszpasterstwo młodzieży muszą odpowiedzieć w sposób konkretny. Nie możemy jedynie nakazywać, ale musimy dać propozycję – przejdźmy razem przez życie, szukając jego sensu u prawdziwych wartości. Wszystko w kontakcie rówieśniczym. Jeśli połączę duchowy horyzont wiary z doświadczeniem społecznym, odkryją to, co w Kościele najcenniejsze, czyli postawienie w centrum Ewangelii i Jezusa oraz braterskiego życia we wspólnocie. To wszystko daje nadzieję i usuwa rozpacz, to jest przesłanie, które działa.“
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.