Latynoamerykańskie i europejskie komisje episkopatów ds. społecznych wezwały do zredukowania długu zagranicznego krajów Ameryki Łacińskiej.
Dzięki temu zaoszczędzone środki mogły by zostać wykorzystane na transformację przemysłu wydobywczego i rolnictwa. Jak wskazują, w tym regionie przemysł dopuszcza się licznych nadużyć, z powodu których cierpią zwłaszcza rdzenni mieszkańcy. Tym bardziej, że można się spodziewać zwiększenia wydobycia surowców w wyniku europejskich poszukiwań nowych dostawców.
W poniedziałek w Brukseli rozpocznie się specjalny szczyt między Unią Europejską i Wspólnotą Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), służący rozwojowi współpracy międzykontynentalnej. Komisje episkopatów w liście otwartym do rządów wskazały na konkretne wyniszczające procesy. To m.in. kopalnie odkrywkowe, w których wykorzystuje się technologie zanieczyszczające gleby i rzeki, wydobywanie paliw kopalnych, zwłaszcza na morzu poprzez szczelinowanie, nadmierne użycie chemikaliów w rolnictwie i antybiotyków w hodowli, a także wylesianie i redukcja terenów podmokłych. Jak wskazuje Humberto Podetti, przewodniczący komisji społecznej przy Konferencji Episkopatu Argentyny, list wystosowany przez kościelne instytucje zawiera dwa kluczowe postulaty.
„Pierwszy dotyczy przygotowywanej dyrektywy unijnej, która będzie wymagać od wszystkich firm posiadania kodeksu postępowania i polityki w zakresie ochrony środowiska i praw człowieka. My prosimy, aby wymiar sprawiedliwości każdego kraju, w którym działa jedna z tych firm, mógł wymagać od nich przestrzegania tego kodeksu postępowania i polityki, tak aby w przypadku naruszeń sam sędzia mógł nałożyć na nich sankcje. W ten sposób, to, co normalnie byłoby deklaracją, wiszącą lub zamkniętą gdzieś w biurze, zmieniłoby się w faktyczny mechanizm chroniący dobra naturalne i prawa człowieka. Po drugie, apelujemy o redukcję zadłużenia zagranicznego krajów Ameryki Łacińskiej powiązaną z zainwestowaniem tych odpuszczonych sum w transformację metod wydobycia litu, rolnictwa czy hodowli. Chodzi, by zastosować metody zrównoważone, nieczyniące szkód środowisku i ludziom.“
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.