Ukraiński parlament (Rada Najwyższa) zatwierdził w piątek nowy termin święta Bożego Narodzenia. Odtąd będzie ono obchodzone nie 7 stycznia, ale 25 grudnia, czyli zgodnie z kalendarzem gregoriańskim - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Zmianie uległy też daty kilku świąt świeckich.
Z 28 lipca na 15 lipca przeniesiono obchody Dnia Państwowości Ukraińskiej, a Dzień Obrońców i Obrończyń Ukrainy świętowany będzie teraz 1 października, a nie 14 października - czytamy w powiadomieniu.
Zobacz: Relacja na bieżąco z wydarzeń na Ukrainie
Za przyjęciem ustawy zgłoszonej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego głosowało 241 deputowanych do 450-osobowego parlamentu.
Modyfikacje dotyczące Bożego Narodzenia zostały wprowadzone w związku z ogłoszeniem przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) zmian w obchodzeniu świąt liturgicznych. 6 lutego 2023 roku zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk ogłosił odejście od używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i przejście od 1 września na nowy styl obchodzenia świąt stałych. Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła rosyjska agresja przeciwko Ukrainie - wyjaśnił o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.
Zwierzchnik UKGK zaznaczył, że wiernym, którzy nie będą gotowi na takie zmiany, pozostawiono możliwość korzystania z kalendarza juliańskiego do 2025 roku. Zapewnił też, że zmiana kalendarza liturgicznego jest wynikiem konsultacji z duchownymi oraz parafianami.
Dotychczas Boże Narodzenie obchodzono 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.
Przez wielu Ukraińców UKGK uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Wcześniej Prawosławny Kościół Ukrainy, który uzyskał autokefalię w 2018 roku, też ogłosił, że jego parafie mogą przechodzić na kalendarz liturgiczny według nowego stylu.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.