Przez ponad tydzień wierni nawiedzali sanktuarium, aby pokłonić się Matce Bożej przed Jej Cudownym Wizerunkiem.
Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski.
W dniach od 1 do 9 lipca 2023 r. w Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie trwał Wielki Odpust, przeżywany pod hasłem: „Wierząc w Chrystusa – kochajmy Kościół”, nawiązującym do hasła roku duszpasterskiego w Polsce. Przez ponad tydzień wierni nawiedzali sanktuarium, aby pokłonić się Matce Bożej przed Jej Cudownym Wizerunkiem.
W tegoroczny odpust wpisały się dwie rocznice ważne dla diecezji tarnowskiej i Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela: 130 lat przybycia redemptorystów do Tuchowa oraz 90. rocznica śmierci abp. Leona Wałęgi – koronatora Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, który tu zawierzył Matce sprawę powołań całej diecezji i tutaj też został pochowany.
Najbardziej uroczystym dniem tegorocznego odpustu była niedziela, 2 lipca; ten dzień jest właściwą datą święta Matki Bożej Tuchowskiej. Wtedy to, w czasie sumy odpustowej, której przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, pobłogosławione zostały nowe główne drzwi do bazyliki, z wyrzeźbionymi na niej scenami z historii sanktuarium, gabloty z wotami dziękczynnymi - świadectwo cudów wyproszonych za wstawiennictwem Pani Tuchowskiej, a także pamiątkowe ryngrafy upamiętniające wspomniane okrągłe rocznice.
Nie zabrakło słów podziękowań dla ustępującego proboszcza – o. Bogusława Augustowskiego CSsR, a „pałeczkę” w sprawowaniu pieczy nad Wielkim Odpustem przejął nowy kustosz i proboszcz tuchowskiej parafii – o. Grzegorz Gut CSsR. Ważnym wydarzeniem było także pożegnanie Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów, które od września będzie miało swoją siedzibę w Krakowie.
Pożegnanie to odbyło się w ramach jednego z tradycyjnych Wieczorów Maryjnych – koncertów i innych artystycznych pokazów, odbywających się na zakończenie każdego dnia odpustowego. Cieszyły się one niezmiennym zainteresowaniem wiernych. W tym roku w ramach „wieczorków” odbywały się koncerty chórów, schol i orkiestr dętych, na czele z Sanktuaryjną Orkiestrą Dętą oraz Sanktuaryjnym Chórem Mieszanym z Tuchowa, obchodzącym w tym roku 80-lecie swego istnienia. Szczególnego charakteru nabrał wieczór w czwartek 6 lipca, kiedy to miało miejsce czuwanie młodzieżowe.
Wielkimi wydarzeniami były także: przybycie w niedzielę 2 lipca I Sądeckiej Pieszej Pielgrzymki do Tuchowa, która szła z Piątkowej k. Nowego Sącza. Szli 2 dni, a za cel obrali sobie prośbę do Boga przez orędownictwo Tuchowskiej Pani o nowe i święte powołania. Wzięło w niej udział ponad 300 osób.
Kolejną wyróżniającą się grupą była Toruńska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę i do Tuchowa. Grupa 51 osób z toruńskiej parafii redemptorystów po raz trzeci udała się rowerami do Częstochowy, zaś 16 osób spośród nich zdecydowało się po raz pierwszy pojechać jeszcze do Tuchowa. Przebyli oni ponad 600 km.
Do tronu Tuchowskiej Matki przybyły liczne pielgrzymki piesze, rowerowe i autokarowe. W sumie zorganizowanych grup było 129, a brało w nich udział około 5 tysięcy wiernych. To jednak tylko kropla w morzu wszystkich pielgrzymów niezorganizowanych, których tłumy przybywały na Lipowe Wzgórze do swej Matki. Przez cały czas odpustu odprawiane były Eucharystie na dziedzińcu sanktuaryjnym, a wiele z nich dedykowanych było konkretnym grupom, np. leśnikom, chorym i niepełnosprawnym, Służbie Zdrowia, dzieciom, pracownikom oświaty czy kierowcom. Łącznie rozdano około 44 tysięcy Komunii Świętych, co jest większą liczbą niż w poprzednim roku. W sprawowaniu sakramentów w czasie całego odpustu wzięło udział około 400 księży i ojców zakonnych, a liczne nabożeństwa prowadzone były także przez siostry zakonne z różnych zgromadzeń.
Tego, co najważniejsze, zwykle nie widać, gdyż dokonało się to w ciszy ludzkich serc; to niezliczone spowiedzi święte, prośby zanoszone do Boga przez matczyne dłonie Pani Tuchowskiej oraz dziękczynienia za łaski otrzymane za Jej wstawiennictwem. Każdy, kto pielgrzymuje na Lipowe Wzgórze do Tuchowa, jest tego najlepszym dowodem.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.