Pielgrzymka z katedry św. Sulpicjusza w Paryżu do katedry Najświętszej Maryi Panny w Chartres na Zesłanie Ducha Świętego została zainspirowana polskimi pielgrzymkami do Częstochowy. W tym roku jest rekordowa pod względem uczestników: ponad 16 tys. pielgrzymów oraz 300 księży, zakonników i kleryków.
Pierwsza pielgrzymka francuskich katolików z Paryża do Chartres odbyła się w 1983 r. i została zainspirowana pielgrzymkami do Częstochowy w Polsce.
Pielgrzymi podzieleni na kilkudziesięcioosobowe grupy pokonują modląc się około 30 km dziennie. Wielu trzyma w dłoniach różańce. Śpią na dwóch organizowanych biwakach na wydzierżawionych na tę okazję gruntach rolnych. Pomiędzy pierwszymi pielgrzymami a ostatnimi jest różnica kilku godzin, a procesja rozciąga się na 10 km.
☀️ Magnifique matin de #Pentecôte pour le départ des chapitres enfants de Choisel !
— Notre-Dame de Chrétienté (@ndchretiente) 28 maja 2023
🔥 La jeunesse de l'Eglise : C'EST NOUS !#NDC2023 pic.twitter.com/miCAuPlSCF
Pielgrzymka jest „jest ruchem młodzieżowym, wspaniałym świętem młodości i żywotności ruchu odnowy tradycji katolickiej” – oceniał w zeszłym roku uczestniczący w niej od ponad 30 lat redaktor naczelny amerykańskiego dwutygodnika katolickiego „The Remnant” Michael J. Matt. Centralnym punktem każdego dnia pielgrzymki jest msza święta odprawiana w klasycznym rycie rzymskim.
Dziennik "Le Figaro" poinformował, że średnia wieku uczestników wynosi 20,5 roku co - jak podkreślają francuskie media - jest niezwykłe, bo średni wiek francuskich praktykujących katolików jest bliski 75 lat. Wielu z tych młodych ludzi nosi koszulki z napisem: "Strażnik tradycji".
30-letni uczestnik pielgrzymki, Benoit, inżynier górnictwa, bierze również udział latem w pielgrzymce do Lourdes. "Tym, co przyciąga młodych ludzi do Chartres, jest przede wszystkim doświadczenie wspólnej, żarliwej modlitwy" - wyjaśnia mężczyzna. "Modlimy się naszym ciałem. Jest to zatem prawdziwe życie w braterskiej miłości. Dużo śpiewamy po łacinie, ale są też pieśni reprezentujące wszystkie środowiska społeczne. Modlimy się, ale też dużo myślimy" - dodaje pielgrzym, cytowany przez "le Figaro".
🙏🏻 Hier après-midi, Monseigneur Christory, évêque de #Chartres, a rejoint la colonne des pèlerins de la Pentecôte. MERCI à lui ! 🔥#NDC2023 pic.twitter.com/5MBEF4TKbN
— Notre-Dame de Chrétienté (@ndchretiente) 29 maja 2023
Jeden z przewodników grup Bernard de La Croix wyjaśnia, że: "Z Syryjczykami czy Libańczykami, modlimy się po arabsku, to łamie kody () Nie jesteśmy ultrasami. Jestesmy przeciwieństwem wieży z kości słoniowej" - dodaje.
Podczas pierwszych edycji pielgrzymki Kościół francuski niechętnie przyjmował modlitwy pielgrzymów w katedrze w Chartres, czy w Notre-Dame w Paryżu, uznając uczestników za zbyt tradycjonalistycznych.
Obecnie, gdy kolumna przechodzi przez diecezję Nanterre, biskup Mathieu Rouge przychodzi ją powitać. Podobnie jak biskup Chartres Philippe Christory, z charyzmatycznej wspólnoty Emmanuel - przypomina "Le Figaro" .
O pielgrzymce pisaliśmy w tekście Francja: rekordowa liczba uczestników pielgrzymki do Chartres.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.