Papież Franciszek modlił się w środę, aby powrócił pokój na Ukrainę. Podczas audiencji generalnej w Watykanie powiedział: "Tam się tak cierpi". Polaków zachęcał do tego, aby świętemu Andrzejowi Boboli polecali wszystkie trudne sprawy ojczyzny i innych krajów, a w szczególności sprawę pokoju na Ukrainie.
Na zakończenie audiencji na placu Świętego Piotra papież zaapelował: "Módlmy się do Pana Boga za udręczoną Ukrainę; tam się tak cierpi, bardzo się cierpi". "Módlmy się za rannych, za dzieci, za zabitych. Módlmy się o to, aby powrócił pokój" - dodał Franciszek.
Zobacz też: Inwazja Rosji na Ukrainę. Relacjonujemy na bieżąco
Zwracając się do Polaków powiedział: "Serdecznie witam pielgrzymów polskich, a szczególnie grupę zaangażowaną w obronę życia z Bractwa +Małych stópek+".
"Wczoraj Kościół w Polsce obchodził wspomnienie świętego Andrzeja Boboli, jezuity, kapłana i męczennika. Polecajmy mu wszystkie trudne sprawy waszej ojczyzny i innych krajów, w szczególności sprawę pokoju na Ukrainie" - podkreślił.
Kolejną katechezę na temat gorliwości apostolskiej papież poświęcił postaci świętego Franciszka Ksawerego (1506-1552), patrona misji katolickich.
Przypomniał, że ten jezuita z Hiszpanii był w grupie pierwszych misjonarzy wysłanych do Indii, gdzie mimo trudności i niebezpieczeństw przez lata głosił Jezusa i Ewangelię ludziom innej kultury. Papież mówił, że misjonarz udał się na Moluki, najdalszej wyspy archipelagu indonezyjskiego i założył tam wiele wspólnot chrześcijańskich; był też w Japonii, gdzie wówczas nie dotarł jeszcze żaden misjonarz europejski.
Franciszek zaznaczył, że niespełnionym pragnieniem Franciszka Ksawerego było dotarcie z Ewangelią do Chin, które uważał za kluczowe dla ewangelizacji Azji.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.