W tym roku Dzień Pamięci i Pojednania, jest szczególnie bolesny dla naszego Narodu. Dziś nasz Naród doświadcza w pełni ciężaru wojny i potęgi zła. Działania zbrojne mające na celu zniszczenie całych miast wraz z ich mieszkańcami to zbrodnia przeciwko Bogu i ludzkości – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski w Orędziu skierowanym do wiernych z okazji obchodzonego 8 maja w Ukrainie Dnia Pamięci i Pojednania, upamiętniającego zakończenie II wojny światowej.
Bp Witalij Skomarowski zauważył, że mimo, iż „wydawałoby się, że okrucieństwo II wojny światowej nie powinno się już nigdy powtórzyć”, to dziś, w świętując rocznicę jej zakończenia naród ukraiński „doświadcza w pełni ciężaru wojny i potęgi zła”.
Duchowny przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że II wojna światowa była szczególną, o niespotykanej dotychczas skali, mobilizacją nienawiści mającą na celu zniszczenie człowieka i wszystkiego, co ludzkie.
Nawiązując do niedawno wypowiedzianych słów papieża Franciszka, działania, mające na celu zniszczenie całych miast wraz ich mieszkańcami, bp Skomarowski nazwał zbrodnią przeciwko Bogu i ludzkości. „Wojna zasługuje na zdecydowane i jednoznaczne potępienie” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Ukrainy.
„Trudno jest iść dalej, niosąc doświadczenie tego strasznego cierpienia ludzi i Narodu. Naszym jedynym punktem odniesienia jest krzyż – krzyż Chrystusa na Kalwarii. Niech będzie on także naszą siłą i źródłem natchnienia we wszystkich próbach i trudnościach” – napisał w orędziu bp Skomarowski.
W Dzień Pamięci i Pojednania biskup łucki zachęcił wiernych do modlitwy za wszystkie ofiary II wojny światowej i wszystkich, którzy zginęli z rąk rosyjskiego agresora.
Na zakończenie przewodniczący ukraińskiego episkopatu zawierzył Najświętszej Maryi Pannie losy narodu, zakończenie wojny i nadejście długo oczekiwanego sprawiedliwego pokoju.
Do 2015 roku Ukraina obchodziła zakończenie II wojny światowej tak jak Rosja, 9 maja. W 2015 roku ukraiński parlament przeniósł obchody na 8 maja, ustanawiając Dzień Pamięci i Pojednania.
Pełna treść orędzia:
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy Biskup Witalij Skomarowski
Drodzy Kapłani i Osoby konsekrowane!
Umiłowani Bracia i Siostry!
W tym roku 8 maja, który obchodzimy jako Dzień Pamięci i Pojednania, jest szczególnie bolesny dla naszego Narodu, ponieważ na naszych ziemiach trwają działania wojenne. Wydawałoby się, że okrucieństwo II wojny światowej nie powinno się już nigdy powtórzyć. Jednak dziś nasz Naród doświadcza w pełni ciężaru wojny i potęgi zła.
Święty Jan Paweł II powiedział, że II wojna światowa ujawniła nieznaną dotąd skalę ludzkich zaniedbań i łamania praw człowieka. Była to szczególna mobilizacja nienawiści, która w imię ideologii imperialistycznej niszczyła człowieka i wszystko co ludzkie. Ta myśl papieża znalazła echo w wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka, który działania zbrojne mające na celu zniszczenie całych miast lub dużych terytoriów wraz z ich mieszkańcami nazwał zbrodnią przeciwko Bogu i ludzkości. Wojna zasługuje na zdecydowane i jednoznaczne potępienie.
Trudno jest iść dalej, niosąc doświadczenie tego strasznego cierpienia ludzi i
Narodu. Naszym jedynym punktem odniesienia jest krzyż – krzyż Chrystusa na Kalwarii. Niech będzie on także naszą siłą i źródłem natchnienia we wszystkich próbach i trudnościach.
Módlmy się dziś szczególnie za wszystkie ofiary II wojny światowej i wszystkich, którzy zginęli z rąk rosyjskiego agresora.
Najświętszej Maryi Pannie, której maj jest szczególnie poświęcony i której Sercu powierzony jest nasz naród, zawierzamy nasze przyszłe losy, zakończenie wojny i nadejście długo oczekiwanego sprawiedliwego pokoju.
Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami!
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.