W Orlando rozpoczęło się kontynentalne zgromadzenie synodalne Ameryki Północnej.
Nie bójcie się mówić i nie bójcie się słuchać. A także nie bójcie się zmieniać zdania na podstawie tego, co słyszycie. Z takim apelem zwrócił się kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów, do uczestników rozpoczętego wczoraj w Orlando kontynentalnego zgromadzenia synodalnego Ameryki Północnej.
Kard. Grech zachęcił ich, aby poprzez innych ludzi słuchali Ducha Świętego, który jest prawdziwą osobą wiodącą procesu synodalnego, a który rozbrzmiewa w słowach Ludu Bożego. „Miejcie ufność, to Duch wskaże nam drogę, którą mamy podążać i będzie nam towarzyszył, byśmy szli. Dobrze jest widzieć, jak drogi, którymi podąża się, mają tak wiele elementów wspólnych, ale też tak wiele różnic w terminach, w sposobie organizowania spotkań. To znak ubogacenia i żywotności. To właśnie tak działa Duch Święty” - powiedział.
Sekretarz generalny synodu biskupów zachęcił do szczerego dialogu, który jest prowadzony w duchu prawdy i miłości oraz wewnętrznej wolności.
Kard. Grech: postawa synodalna wyraża się w dialogu
„Uczestniczcie w zgromadzeniu kontynentalnym, pielęgnując postawę synodalną, która wyraża się przez dialog. On jest jedyną drogą, na której możemy wzrastać jako Kościół. Wymaga to mówienia odważnego i szczerego, czyli, zintegrowania prawdy i miłości z głęboką wewnętrzną wolnością. Szczeremu mówieniu towarzyszy jednak zawsze pokora w słuchaniu. Pierwszym owocem i znakiem autentyczności prawdziwego dialogu jest bowiem to, że każda osoba jest otwarta na nowość. To znaczy, że jest gotowa zmienić własne zdanie na podstawie oraz dzięki temu, co usłyszała od innych w świetle Słowa Bożego i magisterium Kościoła. Jest to ważne podczas całego Synodu, a także podczas zgromadzeń kontynentalnych. Nie bójcie się mówić. Nie bójcie się słuchać, podejmować wysiłku, by przyjąć i zrozumieć innych. A także nie bójcie się zmieniać zdania na podstawie tego, co słyszycie.“
Kard. Grech podkreślił także, iż w tych warunkach zgromadzenia kontynentalne będą tym, czym być powinny – kościelnym dokonywaniem rozeznawania, które opiera się na przekonaniu, że Bóg działa w historii świata, a konkretnie w wydarzeniach i sytuacjach, którymi żyje Lud Boży na każdym kontynencie.
Sekretarz generalny synodu biskupów podkreślił jednocześnie: „Pamiętajcie jednak, że to jeszcze nie jest czas na podejmowanie decyzji, by opracowywać plany. Im bardziej rozeznanie każdego zgromadzenia synodalnego jest w stanie rozpoznać, co Duch sugeruje Kościołom każdego kontynentu, tym bardziej stymulujące będzie zgromadzenie synodalne w październiku. Pamiętajcie też o głębokim znaczeniu procesu synodalnego, który ma pchnąć cały Kościół, każdego wierzącego, do zrobienia kroku w kierunku tej niezgłębionej głębi, z której wynika autentyczne źródło naszego wspólnego podążania”.
W tym kontekście kard. Grech zaznaczył, że głos Pana Boga wzywa do wspólnej misji, do głoszenia Jego Ewangelii i niesienia Jego zbawienia zranionemu światu, który go rozpaczliwie potrzebuje. „Synodalność działa, gdy jest ukierunkowana na służbę misji i w ten sposób nosi znamię radości Ewangelii, która wypełnia serca i życie tych, którzy spotykają Jezusa” – dodał.
Kontynentalne zgromadzenie synodalne Ameryki Północnej odbywa się do 17 lutego w Orlando na Florydzie. Uczestniczą w nim delegaci z 268 diecezji Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obrady podsumuje się w dokumencie, który zostanie przekazany do Sekretariatu Generalnego Synodu do 31 marca.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.