8 lutego, w liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity będzie obchodzony IX Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi.
W tym roku jego temat brzmi: „W drodze po godność: wszystkie kontynenty jednoczą się w modlitwie”. Współczesne niewolnictwo jest zjawiskiem globalnym, które dotyka szczególnie tysięcy kobiet, dzieci oraz migrantów. Siostra Gabriella Bottani, misjonarka kombonianka, międzynarodowa koordynatorka Talitha Kum.
W samym Rzymie obchody będą miały charakter ekumeniczny i rozpoczną się dzisiaj wieczorem w parafii św. Łucji w dzielnicy Prati, niedaleko miejsca, gdzie w listopadzie ubiegłego roku zostały zamordowane trzy kobiety, które się prostytuowały. Mówi s. Gabriella Bottani.
„Właśnie 8 lutego, w liturgiczne wspomnienie św. Józfiny Bakhity, przypadające w środę - zaznacza siostra Bottani, - odbędzie się pielgrzymka online, która rozpocznie się o 9:30 rano, czasu rzymskiego, a zakończy po południu, o 16:30, która jest sercem inicjatywy. Wezmą w niej dział liczni młodzi ludzie zaangażowani w walkę z tym haniebnym zjawiskiem. Będziemy zjednoczeni na całym świecie, od Dalekiego Wschodu przez Oceanię po Zachód, Amerykę Łacińską i Amerykę Północną ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Jest to dzień, który poświęcimy na modlitwę i wspólne rozważanie przesłania Ojca Świętego dedykowanego młodym ludziom, którzy są głównymi bohaterami obchodów i wybrali ich temat: «W drodze po godność». To oni zebrali się, aby znaleźć sposób na zaangażowanie swoich rówieśników, nowego pokolenia i podtrzymanie płomienia światła, światła nadziei, światła godności ludzkiej przeciwko wszelkim formom wyzysku, przeciwko handlowi ludźmi.“
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.