Dalej trwają dokonywane przez Rosjan masowe ostrzały ukraińskich punktów cywilnych, zwłaszcza infrastruktury energetycznej. W wielu miejscach kraju wprowadzono ograniczenia co do użycia prądu, a elektrownie usilnie pracują nad odtworzeniem swoich możliwości produkcyjnych. Jednak nasza ojczyzna się nie poddaje, a siły zbrojne wyzwalają kolejne terytoria, na przykład w obwodzie ługańskim – wskazał abp Światosław Szewczuk.
Zwierzchnik miejscowych grekokatolików zaprosił do stałej modlitwy za Ukrainę. Przypomniał, że codziennie o godz. 8 wieczorem wg czasu kijowskiego odbywa się wspólny różaniec transmitowany przez telewizję. Jego Kościół na każdy dzień tygodnia wyznaczył szczególne intencje: w poniedziałek za władze państwowe, we wtorek za wrogów atakujących ojczyznę, w środę za ukraińskie wojsko, w czwartek za policję i Gwardię Narodową, w piątek za wszystkich, którzy jakkolwiek ucierpieli czy wciąż cierpią z powodu wojny, w tym za ludność okupowanych terytoriów lub uchodźców, w sobotę za zabitych i zmarłych w wyniku konfliktu, a w niedzielę za jedność, suwerenność oraz niepodzielność kraju. Hierarcha dalej prowadził też nauki mające pomóc w trakcie walk i po ich zakończeniu.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Abp Szewczuk: umacniamy Ukrainę na przyszłość, wcielając rodzinne wartości w życie
„Chcę dzisiaj z wami kontynuować nasze rozważania nad tym, jak możemy naprawdę pozostać mocnymi i wytrwałymi jako naród, jak budować naszą przyszłość, jaką powinna być Ukraina po zwycięstwie, na jakich fundamentach, wartościach, drogowskazach moralnych trzeba nam formować nasze osobiste, rodzinne, społeczne i państwowe życie. W poprzednich rozmyślaniach wskazaliśmy, że ważną podstawę naszej ojczyzny oraz narodu stanowi ukraińska rodzina. Wszyscy lepiej rozumiemy, czym są rodzinne wartości, o czym się tak naprawdę mówi, kiedy słyszymy owe słowa – mówił abp Szewczuk. – Ale (…) powinniśmy też świadczyć o naszej wierze w naszym konkretnym życiu. Trzeba nam wcielać w życie te zasady, w które wierzymy. Dlatego tak ważnym jest, abyśmy świadczyli swoim osobistym życiem o «Ewangelii rodziny», jak mówi o tym obecnie Papież Franciszek. Stąd dziś pragnę po pierwsze podziękować wszystkim, którzy naprawdę urzeczywistniają rodzinne wartości w życiu własnej rodziny (…). Niech Pan was błogosławi i wspiera! Dziękuję, że swoim osobistym przykładem świadczycie o Chrystusowej Ewangelii we współczesnym świecie. Widzimy, jak szczęśliwa, silna rodzina ma prawdziwie apostolski wymiar.“
Publikujemy wykaz niektórych wydarzeń w Kościele w Polsce, planowanych na nadchodzący 2025 rok.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.