Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.
W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.
Prace grupy redakcyjnej odbywały się w atmosferze modlitewnej. Koordynowane były przez o. Giacomo Costę S.J., członka Komitetu Koordynacyjnego Sekretariatu Synodu, a spotkanie prowadzili wspólnie kard. Mario Grech – sekretarz generalny Synodu Biskupów oraz kard. Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
Do tej grupy redakcyjnej, złożonej z mężczyzn i kobiet, zarówno biskupów, kapłanów, zakonników, jak i osób świeckich, dołączyli 30 września członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów, która zatwierdziła dokument. „Został on dostarczony Ojcu Świętemu a w połowie października będzie podany do wiadomości publicznej i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów jako akt wynagrodzenia ludowi Bożemu” – czytamy w komunikacie Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.