Postępują prace mające na celu odbudowanie bazyliki św. Benedykta w mieście jego pochodzenia, w Nursji. Świątynia została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 2016 r. Ostatnio zapowiedziano, że proces rekonstrukcji kościoła, dokonywanej przy wsparciu włoskiego Ministerstwa Kultury, oraz jego restauracji, finansowanej przez korporację gazowo-petrochemiczną Eni, może się skończyć w przeciągu następnych trzech lat.
Wcześniejsze oszacowanie czasu pracy było niemożliwe ze względu na ciągłą obecność gruzu wewnątrz budynku. Jak podaje La Repubblica, inwestycja kosztuje w sumie ok. 12 mln euro.
W ramach projektu planuje się polepszenie systemów chroniących przed trzęsieniami ziemi. Ponadto odbudowa ma na celu przywrócenie świątyni do stanu jak najbliższego oryginalnemu pod względem formy architektonicznej i elementów dekoracyjnych. Prace mają wykorzystywać jak najwięcej materiałów zachowanych z kościoła lub w pełni z nimi kompatybilnych. Równocześnie nie ingeruje się zbytnio w fundamenty, gdzie mogą istnieć ważne z archeologicznego punktu widzenia elementy. Bazylika została zbudowana na miejscu rodzinnego domu świętych Benedykta i Scholastyki.
Do tej pory udało się w pełni zrekonstruować kryptę oraz zainstalować okrycie pozwalające na postęp odbudowy niezależnie od warunków atmosferycznych. Również prawa nawa oraz centralne wejście do bazyliki są już w dużej mierze odtworzone.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).