W kończącym się dzisiaj w Kazachstanie Kongresie Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii, gdzie uczestniczył Papież, wzięli także udział przedstawiciele judaizmu.
Podkreślają oni konieczność współpracy międzyreligijnej. Jak zaznaczył jeden z nich, wśród wyznawców religii monoteistycznych rozpowszechnia się przekonanie „że mamy nie tylko wspólną wiarę, ale dzielimy jeden los”.
Na spotkaniu byli obecni dwaj Naczelni Rabini Izraela, którzy sprawują najwyższą władzę duchową na terenie państwa żydowskiego. Obaj zaangażowani są w dialog międzyreligijny i obronę wolności wyznania. Mówi David Lau, Aszkenazyjski Naczelny Rabin Izraela:
Jedną z osób od wielu lat zaangażowanych w dialog międzyreligijny, która wielokrotnie uczestniczyła w kongresach przywódców, jest rabin Marc Schneiner. Duchowny pracuje na rzecz pojednania oraz współpracy między Żydami i muzułmanami. Podkreśla, że ta działalność przynosi owoce. Powstają bowiem inicjatywy, które uznano by za niemożliwe jeszcze dziesięć lat temu. Rabin zaznaczył także, że obecność Papieża miała istotne znacznie dla spotkania. Duchowny odczytał przesłanie Franciszka jako wezwanie, by „odejść od postrzegania religii w kolorach biało czarnych i zacząć dostrzegać całą skalę szarości”.
„Spójrzmy na kraje muzułmańskie takie jak Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan. To jest fenomen, że w obecnym czasie kraje islamskie stają na czele dialogu międzyreligijnego. Jeszcze dekadę temu było to niemożliwie. Obecnie każdy większy kraj Zatoki Perskiej ma centrum międzywyznaniowe. Widać więc, że przywódcy polityczni i religijni z krajów muzułmańskich podejmują wysiłek, aby wyjść do Zachodu i do innych tradycji abrahamowych. Zrozumieliśmy, że nie tylko mamy wspólną wiarę, ale dzielimy jeden los. I to musi wzmocnić nasze więzi i naszą troskę o siebie nawzajem. Ten Kongres był wyjątkowy, bo wziął w nim udział Papież Franciszek. Uważam, że jego uwagi były bardzo wymagające. Zwierzchnik Kościoła katolickiego wezwał przywódców religijnych na całym świecie do podniesienia głosu wobec chorób, które dotknęły nasze społeczeństwo. Na wcześniejszych spotkaniach panowała głucha cisza wobec wielu problemów. Uważam, że obecność Papieża Franciszka nadała ton naszym obradom.“
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.