Wojna na Ukrainie spowodowała impas w relacjach ekumenicznych między Stolicą Apostolską a Rosyjską Cerkwią Prawosławną. W sprawie wojny istnieje natomiast pełna zgodność opinii między Papieżem i prawosławnym patriarchą Konstantynopola. Wskazuje na to kard. Kurt Koch, komentując w Radiu Watykańskim wizytę przedstawicieli ekumenicznego patriarchatu na uroczystościach świętych apostołów Piotra i Pawła w Rzymie.
Prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan podkreślił, że postawa patriarchy Cyryla względem rosyjskiej agresji sprawiła, że trudno jest kontynuować dialog. „Nasze stanowiska są skrajnie różne. Ojciec Święty wielokrotnie mówił, że wojna jest straszna i absurdalna. Natomiast patriarcha Cerkwi rosyjskiej nie tylko usprawiedliwił, ale również pobłogosławił tę straszliwą wojnę na Ukrainie, szukając dla niej religijnego i metafizycznego uzasadnienia. Nasze stanowiska są tak różne, że kiedy skończy się wojna, będzie trzeba bardzo poważnie przedyskutować tę kwestię” – powiedział kard. Koch.
Dodał zarazem, że pozytywnym znakiem była natomiast wizyta przedstawicieli patriarchy Bartłomieja z Konstantynopola.
Przeczytaj: Ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola jest więzionych i torturowanych w pseudorepublice
Papież i patriarcha Konstantynopola zgodni w potępieniu wojny
„Odczytany przy tej okazji list od patriarchy ekumenicznego Bartłomieja pięknie współbrzmiał z przemówieniem Ojca Świętego. Patriarcha bardzo mocno stwierdził, że wszechprawosławny Sobór Kreteński w 2016 r. zdecydowanie potępił wojnę, w każdej jej postaci. Odnosi się to również do tej wojny. Wojny nie można uzasadniać motywami religijnymi. Także Ojciec Święty w swoim przemówieniu powiedział, że wojna nie ma nic wspólnego z Królestwem Bożym. Papież i patriarcha mają więc te same przekonania i jest to dobry znak.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.