Ojciec Święty spotkał się z duchową rodziną Karola de Foucauld, którego ogłosił świętym w minioną niedzielę. Papież podkreślił, że świadectwo tego „brata wszystkich ludzi” jest szczególnie istotnie w naszych czasach, gdy istnieje ryzyko zamykania się w partykularyzmach, zwiększania dystansu między ludźmi i tracenia z oczu brata.
Franciszek wskazał, że świadectwo tego świętego pustelnika dało mu wiele osobiście, gdy studiując teologię dojrzewał w wierze i przeżywał kryzys. „Pomógł mi znaleźć drogę bardziej prostego życia, bliskiego Bogu” – mówił Papież. Wskazał na dwa charakterystyczne rysy duchowości nowego świętego: istotę wiary i jej uniwersalizm.
„Życzę wam, abyście - podobnie jak brat Karol - nadal wyobrażali sobie Jezusa chodzącego wśród ludzi, cierpliwie wykonującego ciężką pracę, żyjącego w codzienności rodziny i miasta. Jakże szczęśliwy jest Pan, gdy widzi, że naśladujemy Go w małości, pokorze, w dzieleniu się z ubogimi – mówił Ojciec Święty. – Karol de Foucauld w ciszy życia pustelniczego, w adoracji i służbie braciom i siostrom, napisał, że podczas gdy «my jesteśmy skłonni stawiać na pierwszym miejscu dzieła, których skutki są widoczne i namacalne, Bóg daje pierwsze miejsce miłości, a następnie ofierze inspirowanej miłością i posłuszeństwu wypływającemu z miłości». Oto najważniejsze elementy! Jako Kościół musimy wrócić do tego, co najważniejsze, nie gubić się w tak wielu drugorzędnych sprawach, co grozi utratą z oczu prostoty czystej Ewangelii. A potem powszechność. Nowy święty żył swoim chrześcijaństwem jako brat wszystkich, począwszy od najmniejszych. Jego celem nie było nawracanie innych, ale życie bezinteresowną miłością Boga, realizowanie «apostolatu dobroci».“
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.