25 marca, gdy papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi także Jasna Góra trwać będzie w łączności duchowej z Ojcem Świętym, by prosić miłosiernego Boga przez wstawiennictwo Maryi o dar pokoju i ustanie rozlewu krwi.
- Czynić to będziemy błagając na różańcu. Zapraszam 25 marca, w piątek na godz. 19.30 do bazyliki, gdzie rozpoczniemy procesję różańcową, która z Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki przejdzie symbolicznym szlakiem po wałach. Następnie w Kaplicy Matki Bożej modlić się będziemy Akatystem, a więc hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu - informuje przeor Jasnej Góry.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
O. Samuel Pacholski przypomina, że częstochowska Ikona łączy Wschód z Zachodem a Maryja, jak mówił papież Franciszek, czczona jest tu jako Matka, która, jak w Kanie, wyprasza cuda: „Papież mówił, że w tym obrazie widzimy Maryję jako Tę, która głęboko w sercu nosi ludzkie problemy i nie tylko je nosi, ale interweniuje w taki sposób, że człowiek z zadziwieniem patrzy potem na ten cud Maryi, przez Jej wstawiennictwo dokonany”.
Według najwcześniejszych źródeł Obraz w czasie wojny prowadzonej przez Ludwika Węgierskiego, Władysław Opolczyk, namiestnik króla na Rusi, znalazł w Bełzie, to teren dzisiejszej Ukrainy i stamtąd zabrał go do Częstochowy.
Matka Boża w Fatimie, gdzie 25 marca także zostanie wypowiedziany akt zawierzenia, prosiła o modlitwę różańcową. Dlatego ta modlitwa zanoszona będzie też na Jasnej Górze.
Procesja różańcowa przejdzie Wałami, symbolicznym szlakiem o. Kordeckiego, który w czasie wojny polsko-szwedzkiej z monstrancją w dłoniach, błagał o pomoc. Modlitwę poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Następnie w Kaplicy Matki Bożej trwać będzie błaganie Akatystem, a więc hymnem typowym dla chrześcijańskich Kościołów Wschodu. Treścią hymnu jest pochwała Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej lub świętych, zwłaszcza męczenników.
O 21.00 uczestnicy modlitwy staną do Apelu, w czasie którego rozważanie poprowadzi przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Paulini zapraszają i przypominają, że ufne wołanie do Boga, może zmieć losy świata.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.