O wznowienie zaangażowania na rzecz misji Kościoła w brazylijskiej części Amazonii apeluje kard. Claúdio Hummes. Wskazuje on, że po pandemicznym czasie przerwy trzeba wrócić do intensywnych działań na rzecz stałej i intensywnej ewangelizacji mieszkańców Amazonii.
Kard. Hummes jest przewodniczącym Kościelnej Konferencji Amazonii (CEAMA). Według niego synodalność winna stać się kościelną metodologią, w której wszyscy uczestniczą, starając się o to, aby być „wychodzącym Kościołem”, burzącym mury i budującym mosty, aby zapraszać i słuchać wszystkich, mając za priorytet ubogich i troszcząc się o dotarcie do rdzennej ludności i z nią poszukiwać niezbędnego postępu.
W swoim przesłaniu kard. Hummes wezwał wiernych do ochrony środowiska i do tego, by próbowali rozwijać ducha i praktykę synodalną. Ponadto podkreśla pilną potrzebę przygotowywania przyszłych wyświęconych duszpasterzy tubylczych i zachęca biskupów do postępu na drodze akulturacji wiary.
W końcowej części swojego przeslania kardynał mówi o potrzebie codziennej pracy z lokalnymi wspólnotami, zauważając, że w ten sposób będzie możliwe wsłuchiwanie się w głos wiernych i wraz z nimi opracować i konkretnie przeprowadzić podstawy tego, czego wymaga od nas cały ten proces synodalny.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).