Biskupi latynoamerykańscy: synodalność to nie moda, ale istota Kościoła

W mieście Meksyk zakończyło się pierwsze spotkanie Kościołów Ameryki Łacińskiej i Karaibów zorganizowane w ramach drogi synodalnej. W końcowym przesłaniu biskupi wezwali do ochrony stworzenia i osób najbardziej bezbronnych. Zaapelowali także o większe zaangażowanie świeckich w życie Kościoła.

Podkreślili, że klerykalizm i autorytaryzm, które zagnieździły się w Kościele, prowadzą do wykluczenia świeckich, a zwłaszcza kobiet, z procesów decyzyjnych dotyczących misji tej wspólnoty. Stanowi wielką przeszkodę dla synodalności, która nie jest chwilową modą czy pustym sloganem, ale należy do istoty Kościoła – czytamy w dokumencie.

W związku z tym Kościół na kontynencie amerykańskim potrzebuje misyjnego nawrócenia, któremu musi towarzyszyć większa odpowiedzialność duszpasterska, polegająca na wsłuchiwaniu się w głos mieszkańców tego regionu i dostrzeganie jego problemów, a także wspólnotowe rozeznawanie.

W dokumencie pojawia się także zdecydowany sprzeciw hierarchów wobec nędzy i niesprawiedliwości jakiej doświadcza w Ameryce Łacińskiej coraz więcej rodzin oraz wobec niszczenia środowiska naturalnego. Zdaniem biskupów u podstaw tych zjawisk leży kultura odrzucenia, którą potępia Papież Franciszek. Jej konsekwencje dotykają głównie kobiet, migrantów, uchodźców, osób starszych i ludów tubylczych.

Biskupi podkreślili także negatywne konsekwencje pandemii, która jeszcze bardziej pogłębiła nierówności społeczne na kontynencie, zagrażając również bezpieczeństwu żywnościowemu dużej części ludności. „Stąd konieczna jest większa solidarność z najuboższymi i wykluczonymi, która może być zaczynem odnowy Kościoła” – czytamy w końcowym przesłaniu.

Kolejne wyzwania to: odnowa ewangelizacji, duszpasterstwa młodzieży, ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz odpowiednia uwaga poświęcona ofiarom nadużyć w Kościele, wspierana przez zaangażowanie w zapobieganie takim przestępstwom.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5