„Jesteście nadal wielką siłą duchową w Kościele i świecie. Modlę się do Pana, aby chronił was w powołaniu i dawał impuls waszej misji” – tymi słowami Papież zwrócił się w wideoprzesłaniu do Zgromadzenia generalnego Towarzystwa Sióstr Córek Miłosierdzia, popularnych szarytek, które spotkało się w swoim domu macierzystym w Paryżu, przy Rue du Bac.
Franciszek zwrócił uwagę, że wybranym tematem tego spotkania jest jedno słowo: „Effata” czyli otwórz się. To bardzo odważne słowo, wskazujące na potrzebę przekroczenia progu drzwi, niestrudzonego podążania naprzód. Ojciec Święty zauważył, że taka była charakterystyka zgromadzenia od samego początku istnienia: towarzystwo kobiet, utworzone, aby nieść miłość Chrystusa ubogim.
Papież zaprosił siostry do spojrzenia na piękno ich powołania. „Bóg powierzył wam swoich umiłowanych ubogich. Jesteście dla nich matkami i siostrami. Matkami, ponieważ swoją miłością i uwagą rodzicie ich do Miłości Boga i otwieracie na piękno życia. Siostrami, ponieważ wspieracie ich oraz towarzyszycie im w odkrywaniu godności na wielu drogach życia, które z nimi przemierzacie” – zaznaczył Franciszek. W ten sposób siostry stają się coraz bardziej Córkami Miłosierdzia, co zgodnie z myślą założyciela, św. Wincentego a Paulo, oznacza bycie córkami Boga, obrazem większej Miłości, której On sam dał świadectwo.
„Jako Córki Miłosierdzia, w tych czasach naznaczonych tak wieloma sprzecznościami i tak wieloma formami marginalizacji, odgrywacie historyczną rolę jako kobiety, które żyją szczególną formą konsekracji, polegającą na towarzyszeniu tak wielu naszym braciom i siostrom, którzy są ofiarami przemocy i dyskryminacji, na wychowywaniu dzieci, które są pierwszymi ofiarami nadużyć ze strony dorosłych, na strzeżeniu i obronie życia wokół was, waszym uśmiechem, waszą troską, waszym oddaniem się w służbie najmniejszym – podkreślił Papież. – Zachęcam was do pracy, aby każdy mógł mieć zagwarantowane podstawowe prawa, które zapewniają godne życie, do pomocy w ochronie naszego wspólnego domu, do przekazywania wiary i wartości chrześcijańskich nowym pokoleniom oraz do wychowywania ich do troski o siebie nawzajem. Jest tyle do zrobienia! Bóg wzywa was, abyście odpowiedziały swoją hojnością. Bóg wzywa was do spotkania, do słuchania, do kroczenia w historii, do podążania razem, aby dzielić życie ludzkości.“
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.