Watykan: Papież przyjął na audiencji prezydenta Joe Bidena

Dwie godziny trwała wizyta prezydenta USA Joe Bidena w piątek w Watykanie, w trakcie której został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Rozmawiali godzinę i 15 minut. Było to ich pierwsze spotkanie od zaprzysiężenia Bidena w styczniu.

Do Pałacu Apostolskiego amerykański prezydent przyjechał w południe z żoną Jill Biden i delegacją. Był w niej między innymi amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

Po rozmowie papieża z Bidenem odbyła się drugą część audiencji już w szerszym gronie z udziałem delegacji.

Było to więc najdłuższe w historii pontyfikatu Franciszka spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Z Barackiem Obamą papież rozmawiał 50 minut, a z Donaldem Trumpem 30 minut.

Po spotkaniu z papieżem Biden rozmawiał z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami abp Paul Richard Gallagher.

- W czasie serdecznych rozmów skupiono się na wspólnym zaangażowaniu w ochronę i troskę o planetę, na sytuacji zdrowotnej i walce z pandemią COVID-19, jak również na temacie uchodźców i pomocy migrantom. Nie zabrakło też odwołań do ochrony praw człowieka, w tym prawa do wolności religijnej i sumienia – głosi watykański komunikat po wizycie Bidena.

Informuje także, iż dokonano wymiany poglądów na niektóre kwestie związane z wydarzeniami międzynarodowymi, również w związku ze zbliżającym się szczytem G20 w Rzymie, oraz wspieraniem pokoju na świecie poprzez polityczne negocjacje.

Biały Dom z kolei poinformował, że prezydent podziękował papieżowi za jego walkę z ubóstwem oraz zaangażowanie na rzecz cierpiących z powodu głodu, konfliktów i prześladowań. Wyraził też uznanie dla przywódczej roli Franciszka w walce z kryzysem klimatycznym oraz dla jego starań o jak najszybsze zakończenie pandemii poprzez dzielenie się szczepionkami, a także sprawiedliwe globalne ożywienie gospodarcze.

Biden podarował papieżowi orant z 1930 r. Pochodzi on z jezuickiej parafii w Waszyngtonie, do której należą katoliccy prezydenci USA. Biały Dom przekazał też informację, że w związku z wizytą w Watykanie Biden przekaże osobisty dar na cele charytatywne.

Prezydentowi USA towarzyszyli w Watykanie m.in: sekretarz stanu Antony Blinken, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i pierwsza dama Jill Biden.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11