Parafianie są szczęśliwi. Podczas beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego papieski delegat kard. Marcello Semeraro poświęcił kamień węgielny pod budowę ich świątyni.
Przyjechali całą delegacją, 24 osoby z proboszczem najdłuższej wioski w Polsce, ks. Pawłem Legutką. Teraz wierni z parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej mogą zacząć budować swój własny kościół, i to pod wezwaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. To będzie pierwsza świątynia błogosławionego patrona w Polsce.
Podczas uroczystości beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Czackiej kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, poświęcił kamień węgielny z okolicznościowym napisem. Ma on zostać wmurowany na zewnętrznej ścianie nowego kościoła, obok bliźniaczej tablicy z informacjami na temat budowy i poświęcenia świątyni, 14 września.
parafia.ochotnica.pl Autorem projektu nowej świątyni jest arch. Andrzej Mikulski.Na tę inwestycję parafianie zbierają pieniądze już od prawie dwóch lat. Nowa świątynia będzie znacznie większa od obecnej - drewnianej i zabytkowej. Kościół zlokalizowany został po wschodniej stronie drogi łączącej główną drogę miejscowości ze starym kościołem. Kościół zaplanowano jako orientowany z usytuowanym od strony zachodniej głównym wejściem otwierającym się w kierunku starego kościoła. Wieża, przylegająca do kościoła po jego północno-wschodniej stronie, stanowi symboliczną dominantę wyznaczającą - wraz z wieżą starego kościółka -, ramy przestrzeni świętej terenu parafialnego.
Kościół będzie zbudowany na planie krzyża, aby symbolicznie unaocznić i przybliżyć istotę drogi życia i świętości bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Bryła nawiązuje do architektury romańskiej, obecnej w Polsce w momencie przyjęcia wiary chrześcijańskiej. Dyskretne nawiązania do architektury drugiej połowy XX w. poprzez zastosowane materiały (cegła, beton architektoniczny, drewno) i architektoniczne środki wyrazu (współczesne sklepienia, elementy konstrukcji, detale architektoniczne, charakter otworów i przeszkleń) wiążą formy kościoła z czasem życia bł. Prymasa Tysiąclecia, a kształty zwieńczeń, iglic, kąty dachów i sygnaturek łączą świątynię z otaczającym krajobrazem kulturowym, nawiązując do tradycyjnej architektury sakralnej regionu Gorców i okolic, zarówno tej najstarszej drewnianej, jak i późniejszej - murowanej.
W przeciwieństwie do kościołów historycznych, w projekcie kościoła w Ochotnicy Dolnej strefa prezbiterium znajduje się nie tylko w absydzie, ale także na przecięciu nawy główne i transeptu (w skrzyżowaniu naw kościoła), gdzie zlokalizowano ołtarz oraz baldachim przekrywający przestrzeń celebracji Eucharystii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.