Przywódcy religijni: Ziemia znajduje się w momencie krytycznym

Po raz pierwszy Papież Franciszek, patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Canterbury Justin Welby wspólnie ostrzegli o niebezpieczeństwach zagrażających naszej planecie. W opublikowanym właśnie przesłaniu o ochronie stworzenia zauważyli pilną potrzebę zachowania równowagi ekologicznej oraz podkreślili jej wpływ na poziom światowego ubóstwa. Zaapelowali także do światowych przywódców o globalną współpracę w ratowaniu Ziemi.

Przywódcy Kościoła katolickiego, prawosławnego oraz anglikańskiego wezwali wszystkich ludzi dobrej woli do wyboru takiego stylu życia, który będzie przyjazny środowisku naturalnemu. W trwającym właśnie Czasie dla Stworzenia zaapelowali o modlitwę za światowych przywódców, którzy w listopadzie zgromadzą się w Glasgow na szczycie klimatycznym, aby nie wahali się poświęcić wiele dla wspólnego dobra i przyszłości ludzkości.

Zaznaczyli, że obecnie Ziemia znajduje się w momencie krytycznym dla swojej przyszłości. „Jutro może być gorzej. Od naszych obecnych wyborów zależy przyszłość naszych dzieci i los naszego wspólnego domu. Wzywamy wszystkich, niezależnie od ich przekonań i światopoglądu, aby słuchali wołania Ziemi i ludzi ubogich, zwracali uwagę na swoje postępowanie i nie uciekali przed poświęceniami dla dobra planety, którą dał nam Bóg” – czytamy w przesłaniu.

Przywódcy przypomnieli, że utrata różnorodności biologicznej, degradacja środowiska i zmiany klimatyczne są nieuniknionymi konsekwencjami naszych działań, ponieważ w sposób niszczycielski korzystamy z zasobów Ziemi. Dzieje się także wielka niesprawiedliwość wobec najsłabszych. Ludzie, którzy ponoszą najpoważniejsze konsekwencje nadużyć, to najbiedniejsi członkowie naszych społeczności, w najmniejszym stopniu odpowiedzialni za spowodowanie tej katastrofy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6