Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zaprezentowała oficjalny obraz przyszłego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się od 22 do 26 czerwca 2022 r. zarówno w Rzymie, jak i na szczeblu lokalnym. Obraz przedstawia wesele w Kanie Galilejskiej, jest jednak utrzymany w stylu neobizantyjskim i łączy w sobie paradoksalne zestawienia.
Jezus, który stoi przy Maryi trzymającej kielich, jest już przybity do krzyża. Sługa, który wlewa do kielicha wodę przemienioną w wino posiada cechy, które w ikonografii przypisuje się św. Pawłowi. Tytuł obrazu jest bowiem zaczerpnięty z Listu do Efezjan: „Tajemnica to wielka”. Apostoł Narodów mówi w tym Liście o sakramencie małżeństwa, odnosząc go jednak do zjednoczenia Chrystusa z Kościołem.
Autorem obrazu jest o. Marko Ivan Rupnik słoweński jezuita i propagator sztuki neobizantyjskiej we współczesnym Kościele zachodnim.
„Mylę, że przesłanie, które wyłania się z tej ikonograficznej opowieści, z tego obrazu, sprowadza się do tego, że dla nas chrześcijan rodzina to nie tylko życie według natury, tak jak to widzimy u ptaków i innych zwierząt, to nie tylko życie według natury człowieka. My otrzymaliśmy w Chrystusie nowe życie i dlatego sakrament łączy nas w sposób nierozerwalny z człowieczeństwem Chrystusa. Małżeństwo jest wyrazem tej jedności Chrystusa i Kościoła. Poprzez jedność małżonków przejawia się ludzkość zjednoczona z Bogiem właśnie w miłości. Nie z konieczności, nie na mocy prawa, ale w wolnej miłości. Myślę, że rodzina jako wyraz sakramentu i Kościoła ma niezgłębione horyzonty, wielkie horyzonty zjednoczenia między osobami”.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.