Z kolejnym dramatycznym apelem o pomoc zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej przewodniczący episkopatu Birmy. „Nasz kraj jest na krawędzi przetrwania. Głód i koronawirus sprawiają, że przeżywamy prawdziwą apokalipsę” – podkreślił kard. Charles Bo. W kraju brakuje żywności i lekarstw, a działania junty wojskowej uniemożliwiają niesienie jakiejkolwiek skutecznej pomocy.
Oenzetowskie organizacje humanitarne starające się nieść wsparcie w tym kraju alarmują, że prawie 4 mln Birmańczyków śmierć głodowa zagląda w oczy. Transporty pomocy blokowane są na granicach, a kiedy uda im się już wjechać na teren Birmy, to wojsko rządowe nie pozwala na dostarczenie żywności do najbardziej potrzebujących. Na drogach stoją blokady, transporty są rozkradane i sprzedawane na czarnym rynku.
„To czego świadkiem jest Birma przekracza wszelkie wyobrażanie. Panuje głód, bezrobocie, powszechny jest brak lekarstw i tlenu dla chorych na koronawirusa, pandemia zbiera coraz bardziej śmiertelne żniwo” – w tym dramatycznym tonie obecną sytuację w tym azjatyckim kraju opisuje kard. Bo. Hierarcha kolejny raz prosi pozostającą przy władzy juntę wojskową, by zezwoliła na prowadzenie działań humanitarnych. Wskazuje, że w przeciwnym wypadku każdego dnia odbywać się będą kolejne pogrzeby ofiar głodu i pandemii. „Pokój, dialog i współpraca jest jedyną skuteczną szczepionką dla naszej ojczyzny. Przedłużanie konfliktu będzie oznaczało koniec Birmy” – podkreśla kard. Bo, wzywając wspólnotę międzynarodową, by nie pozostawiała tego kraju na pastwę losu.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.