Hiszpania: Hierarcha kościelny wystąpił w obronie krzyża i mnichów z Doliny Poległych

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał arcybiskup Madrytu Carlos Osoro opowiedział się za pozostawieniem krzyża w Dolinie Poległych pod Madrytem, gdzie znajduje się mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej (1936 - 1939).

Zaapelował także o pozostawienie w Dolinie Poległych mnichów benedyktyńskich mieszkających w usytuowanym tam opactwie. W obronie zakonników prowadzi kampanie konserwatywna organizacja HazteOir.

"Nie wiemy dokładnie, co rząd chce zrobić w Dolinie Poległych, ale musimy pamiętać o tym, że Kościół, a szczególnie zakonnicy benedyktyńscy, zawsze modlili się o pojednanie i za wszystkie ofiary wojny domowej. Krzyż jest symbolem miłości i oddania" - napisał hierarcha na Twitterze odnosząc się do zatwierdzanej w ub. wtorek przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza projektu ustawy o pamięci demokratycznej.

Socjalistyczny rząd zmierza do desakralizacji Doliny Poległych i przekształcenia jej w świecki cmentarz. Według Europa Press, rządowy dokument zapowiedział wygaśnięcie prowadzonej przez benedyktynów Fundacji Św. Krzyża, uchylając dekret z 1957 r., co oznacza konieczność rozpoczęcia negocjacji z Kościołem w sprawie przyszłości opactwa.

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej jest nowelizacją obowiązującej od 2007 r ustawy o pamięci historycznej, powstałej z inicjatywy socjalistycznego premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. W ramach tej ustawy, w 2019 r. rząd Sancheza zdecydował o przeniesieniu prochów gen. Francisco Franco z Doliny Poległych do podmadryckiego cmentarza w El Pardo.

Znowelizowany dokument zobowiązuje lokalne rządy do usuwania z przestrzeni publicznej wszelkiego rodzaju symboli, pomników, tablic i nazw ulic, uznanych za gloryfikujące frankizm. W ramach planów desakralizacji mauzoleum w Dolinie Poległych, dokument przewiduje usunięcie z niej symboli chrześcijańskich. Na terenie mauzoleum złożono zwłoki ponad 30 tys. poległych podczas wojny domowej, zarówno frankistów, jak i republikanów.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8