Sytuacja jest dramatyczna - duszpasterz krwiodawców apeluje o krew

Z apelem o oddawanie krwi zwrócił się do wszystkich ludzi dobrej woli krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi (HDK), o. płk rez. Zenon Surma, klaretyn, były długoletni kapelan ordynariatu polowego. Jak podkreśla, w stacjach krwiodawstwa w całym kraju z uwagi na trwającą wciąż pandemię i okres wakacyjny drastycznie zmniejszyły się zapasy krwi i osocza. W niektórych miejscach sytuacja jest dramatyczna - alarmuje duchowny.

Reklama

O. Surma zwraca uwagę, że bardzo wielu z krwiodawców wyjechało na urlopy i rozpoczęło wypoczynek, dlatego w większości stacji krwiodawstwa zaczęło brakować krwi i osocza.

"W niektórych miejscach sytuacja jest dramatyczna. Jak wiemy w okresie wakacyjnym bardzo często dochodzi do wypadków drogowych. Krew potrzebna jest także do zabiegów, które zostały odsunięte w czasie przez pandemię, jak i tych, które muszą odbyć się teraz. Dlatego zwracam się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o oddawanie krwi. Każdy z nas może jej jutro potrzebować" – zachęca w rozmowie z KAI o. Zenon Surma CMF.

Jak podkreślił duchowny krew można oddać łącząc się duchowo z papieżem Franciszkiem, który w ubiegłym tygodniu przeszedł zabieg w rzymskiej Poliklinice Gemelli. – Ofiarujmy cząstkę nas samych w intencji Ojca Świętego oraz wszystkich chorych i cierpiących – apeluje o. Surma.

Kapelan podkreśla, że najbardziej odczuwalny jest brak krwi ze współczynnikiem Rh-, zwłaszcza grupy 0 ze współczynnikiem Rh-, którą ma zaledwie 1 proc. populacji.

Krew można oddawać w centrach i stacjach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Aby zostać dawcą trzeba być między 18 a 65 rokiem życia. – W czasie oddawania krwi należy być zdrowym. Rano przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym donację dobrze jest wypić nieco więcej płynów. Przy oddawaniu krwi do rejestracji konieczny jest dowód osobisty o czym niekiedy się zapomina. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni – przypomina kapelan.

O. Zenon Surma jest honorowym dawcą krwi od 1978 r. Dotychczas oddał ponad 60 litrów krwi. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 1997 r. wybrany został Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi, a w ubiegłym roku mianowany na kolejną 5 letnią kadencję. Za swoją działalność w 2002 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie PCK HDK „Kryształowe Serce”. Ks. Surma zorganizował już kilkadziesiąt akcji pobierania krwi na terenie kraju, m. in. w parafiach wojskowych i cywilnych w Siedlcach, Zegrzu, Łodzi, Bydgoszczy i Klarysewie.

Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna. Można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka. Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej. Tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRWIODAWSTWO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama