- Myślę, że to piękne, że w Munyonyo, oprócz duchowości związanej z historią Męczenników Ugandyjskich, bo to ich Sanktuarium, tak szczególnie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia - mówi o. Wojciech Ulman OFM Conv, kustosz ugandyjskiego sanktuarium.
Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo w Ugandzie dołącza do przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II.
17 sierpnia 2021 roku, w czasie VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia podczas której zostanie zainaugurowane roczne przygotowanie , w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach abp Marek Jędraszewski, poświęci kolejny Dzwon Nadziei. Trafi on właśnie do Munyonyo, sanktuarium prowadzonego przez polskich franciszkanów, gdzie wierni z oddaniem praktykują również kult Bożego Miłosierdzia.
Obecnie przy sanktuarium trwa budowa kaplicy Bożego Miłosierdzia.
- Pomysł wybudowania kaplicy Bożego Miłosierdzia w naszym Sanktuarium w Munyonyo pojawił się już w roku 2016, kiedy byliśmy z abp Cyprianem Kizito Lwanga oraz z parafianami w Polsce - mówi o. Wojciech Ulman OFM Conv, kustosz sanktuarium.
Krzysztof Błażyca/Foto Gość Sanktuarium w Munyonyo. Na pierwszym planie rzeźba przedstawiająca męczeństwo dworzan kabaki Mwangi.- Odwiedzając Sanktuarium w Łagiewnikach, zastanawialiśmy się wspólnie, jak przenieść ideę Bożego Miłosierdzia na grunt ugandyjski. Długo rozważaliśmy tę kwestię i stwierdziliśmy, że najlepszym miejscem do szerzenia kultu będzie właśnie Munyonyo. Znajdujemy się blisko stolicy, dojazd do nas jest bardzo łatwy. Nasze Sanktuarium położone jest przy autostradzie, niedaleko lotniska Entebbe. Chcemy, aby wybudowana przez nas kaplica Bożego Miłosierdzia przypominała o Miłosierdziu Bożym, duchowości św. Faustyny, ale – co bardzo ważne - byłaby również miejscem wieczystej, 24 godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Bylibyśmy wówczas pierwszą parafią w Ugandzie, w której Pan Jezus byłby adorowany przez całą dobę - mówi franciszkanin.
Urban TV Uganda #Ecozone: Welcome to the Munyonyo Martyrs ShrinePlany budowy kaplicy pojawiły się już w 2017 r., ale inwestycja ruszyła dopiero w tym roku.
Miejsce gdzie powstaje kaplica Miłosierdzia Bożego, w tle grób św. Andrzeja Kaggwy- Minione lata pozwoliły nam dokończyć plany architektoniczne, zebrać pierwsze fundusze na ten cel i po czterech latach rozpocząć budowę. Zakładamy, że potrwa ona kilka lat. To duża inwestycja. Kaplica ma średnicę
Projekt Kaplicy zakłada wybudowanie m.in. figury Jezusa Miłosiernego.
- Na chwilę obecną nie wiemy, jaką będzie miała wysokość. Jednak założenie jest takie, żeby każdy, kto przejeżdża autostradą obok naszego Sanktuarium, zobaczył wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego, górującego nad kaplicą, a przez to przypomniał sobie o Bożym Miłosierdziu - dodaje franciszkanin.
Kaplica została zaprojektowana przez architektów z Ugandy. Obecnie trwa zbiórka środków środki na dokończenie budowy fundamentów.
Krzysztof Błążyca/Foto Gość Sanktuarium w Munyonyo to miejsce wyciszenia i medytacjiKult Miłosierdzia Bożego jest bardzo popularny w Ugandzie. W Munyonyo co tydzień spotyka się grupa Bożego Miłosierdzia, która ma swój dzień skupienia przez całą sobotę.
- Można powiedzieć, że mają cotygodniowe, małe rekolekcje, podczas których jest czas na modlitwę, konferencję, a także indywidualne rozmowy. To szczególna grupa, która przyciąga bardzo wielu ludzi różnych wyznań: katolików, chrześcijan, a nawet muzułmanów. Raz w miesiącu prowadzimy też rekolekcje Bożego Miłosierdzia w bazylice, dla całej parafii. Staramy się zawsze zapraszać na nie księży z zewnątrz - mówi o. Ulman.
W planie dnia jest Eucharystia, spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu, uczczenie relikwii św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćko.
- To jest też taki szczególny czas, kiedy staramy się w duchu św. Siostry Faustyny odczytywać Boże Miłosierdzie. Myślę, że to piękne, że w Munyonyo, oprócz duchowości związanej z historią Męczenników Ugandyjskich, bo to ich Sanktuarium, tak szczególnie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia. Mamy przekonanie, że to bardzo ważne i potrzebne w naszych czasach. Zawierzamy nasze plany Waszym modlitwom i również o Was pamiętamy!
Krzysztof Błażyca/Foto Gość Miejsce obok którego powstaje kaplica ku czci Bożego MiłosierdziaStrona sanktuarium w Munyonyo:
www.munyonyo-shrine.ug
facebook.com/munyonyo
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).