- Pomógł mi w ostatnim czasie, gdy umierał mój tata. Poleciłam go modlitwie i wiedziałam, że mam wsparcie duchowe - mówi Małgorzata Dec.
Szkaplerz związany jest z historią zakonu karmelitańskiego. Gdy Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi, zapewniła go o swojej szczególnej pomocy. Jako zewnętrzny znak tej opieki wskazała szkaplerz zakonnika, który był jego wierzchnią szatą. Maryja miała wypowiedzieć następujące słowa: „Oto przywilej, który daję tobie i wszystkim dzieciom Karmelu. Ktokolwiek umrze przyobleczony w ten habit, będzie zbawiony”.
– Szkaplerz jest dla mnie płaszczem Maryi, który chroni przed niebezpieczeństwami, przed złem. Dzięki niemu czuję Jej opiekę w każdych okolicznościach życia, czuję, że jestem Jej córką. Dzięki Niej widzę przed sobą perspektywę nieba – mówi s. Agnessa od Serca Bożego, karmelitanka bosa.
Szkaplerz nosi od 22. roku życia. – Przyjeżdżałam do sióstr karmelitanek na rekolekcje. Gdy ukończyłam studia, przyjęłam szkaplerz w klasztorze w Karagandzie. Zrobiłam to z wielką wdzięcznością, bo jest on darem. Wiem, że Maryja dba o moją czystość duszy i serca – zapewnia. – Czuję, że szkaplerz to zbroja. Maryja walczyła o mnie i wygrała! – dodaje.
Zasadniczym elementem tego kultu jest naśladowanie cnót Maryi i przyjęcie szkaplerza karmelitańskiego. Kto go przyjmuje, ten przyjmuje duchowo Maryję jako swoją Matkę i niejako chroni się pod płaszczem Jej macierzyńskiej opieki. – Przyjęłam szkaplerz 5 lat temu, choć myślałam o tym już wcześniej. Byłam na rekolekcjach wyjazdowych – Kraków, Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice. Nocowaliśmy u karmelitów w Wadowicach i codziennie wieczorem mieliśmy nauki prowadzone przez karmelitę – wspomina Małgorzata Dec.
Do podjęcia decyzji przyczyniła się jedna z obietnic szkaplerznych.
– Najbardziej przekonało mnie to, że jestem we wspólnocie szkaplerznej i mogę korzystać ze wszystkich owoców duchowych zakonu karmelitańskiego. Mam świadomość, że jestem otoczona modlitwą. Przez szkaplerz Maryja stała mi się bliższa – wyjaśnia.
Uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel w Spręcowie
15 lipca
16.00 - uroczyste I nieszpory
17.00 - Msza św.
16 lipca
9.00 - Msza św.
16.00 - uroczyste II nieszpory
17.00 - Msza św.
Podczas każdej Mszy św. będzie możliwość przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.