Biskupi podjęli decyzję co do dalszego obowiązywania dyspens, ogłoszonych w związku z pandemią.
Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej jednogłośnie zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.
Wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 13 czerwca w kościołach będzie mogło być zajętych 50%, a od 26 czerwca 75% wszystkich miejsc. Do tych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. Zwiększenia limitów, dotąd wynoszących 1 os/15m2, stanowczo domagał się wcześniej abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący Episkopatu zauważył, że w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tys.
Dziś abp Stanisław Gądecki w imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o złagodzeniu obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach i w innych miejscach kultu. "Po niełatwych miesiącach bardzo ograniczonej możliwości udziału w nabożeństwach religijnych decyzja ta była oczekiwana przez miliony wiernych w całej Polsce" - napisał przewodniczący KEP w liście do premiera, przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
Decyzja o zniesieniu obowiązujących dyspens została podjęta przez biskupów w czasie 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Rozpoczęło się ono 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród poruszanych przez hierarchów tematów są m. in. beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum”, duszpasterstwo rodzin, a także inicjatywy związane z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po zakończeniu pierwszego dnia obrad biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie na Mszę świętą, która rozpocznie się o godz. 18.00. Przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosi ks. dr Jarosław Paszyński, prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Podczas Eucharystii nastąpi ponowienie Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski Briefing prasowy 389. Zebranie Plenarne KEP - 11.06.2001 godz. 10:30
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.