Msza święta w wileńskiej Ostrej Bramie w intencji Polaków

Przy otwartym oknie Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie w niedzielę, w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, została odprawiona msza święta w intencji Polaków, która była transmitowana w TVP Wilno. Stolicę Litwy odwiedził dziś też premier Mateusz Morawiecki.

"Gromadzimy się dzisiaj u stóp tej, +co w Ostrej świecisz Bramie+. Gromadzimy się, aby uczcić święto Polonii i Polaków na całym świecie, ale także aby pomodlić się za wszystkie matki" - powiedział ks. prałat Wojciech Górlicki, który przewodniczył liturgii, przypominając, że w pierwszą niedzielę maja na Litwie jest obchodzony Dzień Matki.

"Odizolowani, odosobnieni, przeżywający niełatwy okres niepokoju i troski nie tylko o najbliższych, ale też o losy milionów ludzi narażonych na podstępny Covid-19, u stóp cudownego obrazu Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej połączmy się w jedną polską rodzinę" - napisał w komunikacie Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie (ZPL), zapraszając Polaków na Litwie, ale też na całym świecie do wspólnej modlitwy.

Msza święta przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą jest już tradycją. Przed pandemią mszę poprzedzał wielotysięczny biało-czerwony przemarsz ulicami miasta. ZPL liczy na to, że już w przyszłym roku "uda się powrócić do tradycji".

W ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polonii i Polaków za Granicą wileński oddział ZPL w tym roku zorganizował akcję multimedialną "Polska flaga w moim domu", w ramach której litewscy Polacy są zachęcani do umieszczania swoich zdjęć z polską flagą w sieciach społecznościowych i zademonstrowania w ten sposób swej przynależności do narodu polskiego, solidarności i jedności.

Autorzy najbardziej pomysłowych zdjęć otrzymają nagrody. Projekt jest finansowany jest przez Ambasadę RP w Wilnie oraz Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Wilno odwiedził dziś także z jednodniową wizytą premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się z premier Litwy Ingridą Simonyte. Ponadto premierzy wzięli udział w uroczystości inauguracji rozbudowy Domu Kultury Polskiej. Mateusz Morawiecki odwiedził i złożył kwiaty w Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w kaplicy powstańców styczniowych na Cmentarzu na Rossie. 

Wizyta polskiego szefa rządu w Wilnie miała charakter z jednej strony celebrowania święta 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja, które, jak mówił Morawiecki, jest świętem wspólnym dla Litwy i Polski. Z drugiej strony, dodał, była to wizyta, podczas której mógł z premier Simonyte omówić bardzo konkretne tematy dla dalszej współpracy bilateralnej.

"Paleta barw współpracy między Polską i Litwą jest bardzo szeroka. Bardzo cieszę się, że mogłem spotkać się z rodakami tutaj w Wilnie, w przeddzień świętowania Konstytucji 3 Maja. Wspólnie porozmawialiśmy o problemach, które trapią polską mniejszość na Litwie, ale też o nadziejach, szansach. I o tych nadziejach warto też powiedzieć, że coraz więcej nadziei wiążemy z bliską polsko-litewską współpracą. Nie tylko na niwie gospodarczej i politycznej, ale właśnie oświatowej i kulturalnej” – mówił Morawiecki dziennikarzom.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6