Do zdarzenia doszło w Faisalabadzie, w pakistańskim stanie Pendżab.
Dwie chrześcijańskie pielęgniarki z Faisalabadu, miasta w pakistańskim stanie Pendżab, zostały oskarżone o pogardę dla Koranu na podstawie pakistańskiego kodeksu karnego 295 B, jednego z artykułów niesławnego „prawa o bluźnierstwie”, które karze za szkalowanie świętej księgi islamu – podała misyjna agencja Fides.
Pierwszy Raport Śledczy (FIR) nr 371/21 c został złożony wczoraj, 9 kwietnia. Sprawa została zarejestrowana na podstawie wniosku złożonego przez kuratora medycznego dr Mirzę Mohammada Ali ze szpitala publicznego w Faisalabadzie. Według skarżącego 8 kwietnia 2021 roku dwie chrześcijańskie pielęgniarki, Mariam Lal i Navish Arooj usunęły z szafki i podarły naklejkę zawierającą wersety Koranu. Lekarz twierdzi, że Navish Arooj usunęła naklejkę i podał ją Maryam, która schowała ją w ręce, gdy zobaczyła zbliżającą się do nich naczelną pielęgniarkę, Rukhsanę. Następnego dnia, 9 kwietnia, kobieta, która jest muzułmanką, poinformowała o tej sprawie administratora szpitala i inspektora sanitarnego Faisala Yaqoobama. Ten ostatni uznał obie chrześcijańskie pielęgniarki za winne znieważenia wersetów Koranu i postawił im zarzut bluźnierstwa. W zamieszaniu, które wybuchło w szpitalu, jeden z młodych ludzi pracujących na oddziale, Muhammad Waqas, próbował zabić nożem chrześcijańską pielęgniarkę Maryam, ale została ona jedynie zraniona w ramię. Obecnie obie pielęgniarki przebywają w policyjnym areszcie.
Kashif Aslam, koordynator programu w Ogólnokrajowej Komisji Sprawiedliwości i Pokoju przy Episkopacie Pakistanu, w rozmowie z agencją Fides zauważył, że jest to kolejne fałszywe oskarżenie przeciwko chrześcijankom. „Wśród pracowników szpitala istnieją konflikty osobiste, która podczas dochodzenia należy odsłonić. Chrześcijanie mają głęboką wrażliwość w tych kwestiach, a ponadto są uczeni szacunku dla innych religii. Nie wierzę, że młode chrześcijańskie pielęgniarki zbezcześciły naklejkę z wersetami Koranu" -podkreślił.
Natomiast chrześcijański działacz na rzecz praw człowieka, Saleem Iqbal, w rozmowie z agencją Fides wyraził niepokój z powodu narastania liczby osób niesłusznie oskarżonych w sprawach o bluźnierstwo i przymusowe nawrócenia dziewcząt należących do mniejszości religijnych. „Jest to już drugi przypadek odnotowany w tym roku: wcześniej oskarżono chrześcijańską pielęgniarkę Tabithę Gill w szpitalu w Karaczi. Obecnie stało się to w Faisalabadzie" – przypomniał. Jednocześnie zaapelował do polityków chrześcijańskich, by spieszyli z działaniami w obronie swoich rodaków, zaś do wiernych - aby zawsze byli czujni wobec tych, którzy w takich sprawach mogą zastawić na nich pułapkę, wykorzystując bluźnierstwo dla porachunków osobistych.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.