W wydanej niedawno książce: „Podręcznik edukacji do pokoju w Afryce” burkiński jezuita, o. Barwandé Médard Sané, przedstawia drogi, którymi należy pójść na Czarnym Lądzie, aby tworzyć prawdziwą kulturę pokoju. Podkreśla potrzebę pojednania Afryki z jej historią i z zadowoleniem przyjmuje już podjęte kroki, które przyczyniają się do pojednania.
Zbyt często w mediach przedstawiane jest mniej chwalebne oblicze Afryki: kraje w stanie wojny, odradzanie się przemocy, katastrofy humanitarne i ekologiczne oraz złe rządy. Jednak kontynent afrykański jest pełen prawdziwych perełek w postaci organizacji i ruchów, które promują kulturę pokoju i pojednania.
Ojciec Sané mieszkał przez kilka lat w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie założył dwie organizacje obywatelskie: Sieć Wolontariuszy Pokoju i Krajową Radę Aktywnego Niestosowania Przemocy (National Council for Active Non-Violence). Jezuita cierpliwie pracował przez wiele lat na rzecz pojednania, angażując zwłaszcza młodych ludzi. Zakonnik uważa, że Afryka powinna na nowo odkryć swoje tradycyjne wartości w promowaniu pokoju. Ma na myśli szczególnie mądrość plemienną i rodową oraz tradycje religijne, a także potrzebę zaangażowania starszych pokoleń.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.