Edukacja pokojowa w Afryce

W wydanej niedawno książce: „Podręcznik edukacji do pokoju w Afryce” burkiński jezuita, o. Barwandé Médard Sané, przedstawia drogi, którymi należy pójść na Czarnym Lądzie, aby tworzyć prawdziwą kulturę pokoju. Podkreśla potrzebę pojednania Afryki z jej historią i z zadowoleniem przyjmuje już podjęte kroki, które przyczyniają się do pojednania.

Zbyt często w mediach przedstawiane jest mniej chwalebne oblicze Afryki: kraje w stanie wojny, odradzanie się przemocy, katastrofy humanitarne i ekologiczne oraz złe rządy. Jednak kontynent afrykański jest pełen prawdziwych perełek w postaci organizacji i ruchów, które promują kulturę pokoju i pojednania.

Ojciec Sané mieszkał przez kilka lat w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie założył dwie organizacje obywatelskie: Sieć Wolontariuszy Pokoju i Krajową Radę Aktywnego Niestosowania Przemocy (National Council for Active Non-Violence). Jezuita cierpliwie pracował przez wiele lat na rzecz pojednania, angażując zwłaszcza młodych ludzi. Zakonnik uważa, że Afryka powinna na nowo odkryć swoje tradycyjne wartości w promowaniu pokoju. Ma na myśli szczególnie mądrość plemienną i rodową oraz tradycje religijne, a także potrzebę zaangażowania starszych pokoleń.

„Według mnie, główny priorytet dla Afrykańczyków powinno stanowić bycie podmiotami swojej własnej historii. Wszystkie problemy związane z bezpieczeństwem, stabilizacją, pojednaniem i rozwojem, które dotykają mieszkańców tego kontynentu, należy rozwiązywać poprzez integrowanie wartości typowo afrykańskich z wielkimi światowymi procesami ogólnoludzkimi. W dążeniu do prawdziwego pokoju należy wzmacniać w Afryce system rządzenia różnych instytucji, walcząc przeciwko działaniom nielegalnym i korupcji. System polityczny trzeba budować w taki sposób, aby pozwolił przedstawicielom władz cieszyć się uznaniem w społeczeństwie – podkreśla o. Sané. – Potrzebne jest porozumienie pomiędzy rządzącymi a rządzonymi. Należy włączać kobiety, osoby z niepełnosprawnością i młodych w aktywne tworzenie kultury pokoju w Afryce. Trzeba sprowadzać teoretyczne wywody do codziennej praktyki, wzmacniać siłę instytucji prawnie ustanowionych oraz kształtować w obywatelach zdolność do włączania się w tworzenie kultury pokoju.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10