Modlitwa o sprawiedliwe wybory w Nigrze

W Kościołach Nigru trwa dziś modlitwa o sprawiedliwe i bezpieczne wybory. Przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa mieszkańcy tego afrykańskiego kraju wybierają prezydenta i nowy parlament. Minione dni naznaczone były falą przemocy z rąk dżihadystów należących do islamskiego ugrupowania Boko Haram, którym zależy na dalszej destabilizacji sytuacji w Nigrze.

Reklama

Powszechna bieda i zagrożenie terrorystyczne, to dwa główne czynniki, z którymi na co dzień borykają się mieszkańcy tego kraju, który Organizacja Narodów Zjednoczonych umieszcza na szarym końcu państw, gdy chodzi o wskaźnik rozwoju. Wskazuje na znający Niger ks. Filippo Ivardi, który przypomina, że ostatnia dekada rządów ustępującego prezydenta Mohamadou Issoufou doprowadziła do nieznacznej poprawy sytuacji najuboższych i wzmocniła istniejącą infrastrukturę, w tym służbę zdrowia. Kraj potrzebuje jednak radykalnych zmian demokratycznych, a przede wszystkim stabilizacji i przywrócenia poczucia bezpieczeństwa. „Nad Nigrem wisi chmura terroryzmu i to nie pozwala na rozwój” – wskazuje ks. Ivardi. Opozycja zarzuca ustępującemu prezydentowi, którego kandydat ma największe szanse w wyborach, że znacząco ograniczył swobody obywatelskie mieszkańców i przyłożył rękę do rozpadu systemu szkolnictwa. Zarzuca mu również, że nie potrafił stawić czoła  fali migrantów z Afryki subsaharyjskiej, którzy zalewają Niger. Ks. Ivardi wskazuje, że Kościół nie poparł żadnego z kandydatów. Zachęcił jedynie obywateli do odpowiedzialnego udziału w wyborach.

Po latach kolonialnej dominacji Niger odzyskał niepodległość w 1960 roku. Tworzenie nowej państwowości naznaczone było brakiem stabilizacji, kolejnymi dyktaturami i zamachami stanu. W 2010 r. doszło do zamachu stanu. Rok później w wyborach władzę przejął ustępujący prezydent Mohamadou Issoufou.

Chrześcijanie w Nigrze są niewielką mniejszością. W ostatnich latach doszło tam do umocnienia radykalnego islamu. Wspólnoty chrześcijańskie i miejsca kultu coraz częściej znajdują się na celowniku fundamentalistów z Boko Haram. Najtrudniejsza sytuacja jest na pograniczu z Mali i Burkina Faso, będącym afrykańską twierdzą dżihadystów. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama