Cysterny na deszczówkę, kompostowniki, ogrody, jabłoniowe sady, ekologiczne warsztaty i audiobook encykliki Franciszka - takie działania rozpoczęli parafianie w Polanowie, Jastrowiu, Jarosławcu, Koszalinie i Szczecinku.
Diecezjanie mają coraz ciekawsze pomysły na działania ekologiczne. Zachęceni przez Caritas puszczają wodze fantazji i budują projekty działań ekologicznych w swoich parafiach. W tegorocznej edycji projektu Laudato si' wygrało 5 zespołów, zdobywając granty w wysokości 12,5 tys. zł na działania lokalne. Jak mówi Malwina Giełdon, diecezjalny koordynator Laudato si', wolontariusze parafialnych Caritasów obserwują sukcesy innych zespołów z diecezji i coraz chętniej decydują się podjąć działania u siebie. Niektóre projekty są na tyle imponujące, że zwracają uwagę zainteresowanych tematem w całej Polsce.
– Większość naszych zespołów już rozpoczęła działania, a czas realizacji wyznaczyliśmy na koniec marca przyszłego roku – mówi Malwina Giełdon.
Polanowska Inicjatywa Ekologiczna to działania wolontariuszy z parafii pw. Podwyższenie Krzyża św. w Polanowie. W projekt Parafialnego Zespołu Caritas zaangażują się różne grupy lokalne. Nadleśnictwo Polanów poprowadzi leśne warsztaty dla mieszkańców, Skauci Europy zorganizują zajęcia z zielarstwa, seniorki z Koła Gospodyń Wiejskich zaproszą dzieci na spotkania kulinarne i nauczą je gotować. Odbiorcami działań będą między innymi wychowankowie Miejskiego Ośrodka Wychowawczego, dla których zostaną zorganizowane warsztaty stolarskie i akcja sadzenia jabłoni.
Parafialny Zespół Caritas z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu zagospodaruje obszar wokół parafii. Parafialni ekolodzy postawią kompostownik i podpowiedzą mieszkańcom, jak go prawidłowo używać. Postawią również cysterny na deszczówkę, zasieją łąkę kwietną i byliny przyjazne owadom. W parafii odbędą się warsztaty pszczelarskie i pogadanki ekologiczne, między innymi z leśnikami. Spotkania z encykliką będą organizowane regularnie przez działającą w parafii grupę św. Michała Archanioła.
Zespół projektowy z Jarosławca rozpoczyna budowę ogrodu, w którym będą prowadzone działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Stanie tam szklarnia, podwyższane grządki, a także zbiorniki na deszczówkę i kompostowniki. Z ogrodowych plonów uczniowie jarosławskiej szkoły nauczą się przyrządzać potrawy podczas warsztatów kulinarnych. Powstaną schrony dla zwierząt, domki dla ptaków i zakwitnie łąka.
Młodzieżowy Zespół Projektowy z Koszalina, tworzony między innymi przez wolontariuszy Wolontariatu Kryzysowego Caritas, nagra audiobooka encykliki Laudato si' i zaprosi do współpracy gości. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.
W parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku powstała wspólnota Ambasadorów Bożego Stworzenia. O jej działaniach pisaliśmy TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.