Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała instrukcję poświęconą parafii. Nosi ona wiele mówiący o jej treści oraz celu tytuł: „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”.
Parafia jako „wspólnota zgromadzona wokół Stołu Słowa i Eucharystii” jest – jak przypomina dokument – „domem pośród domów”. Widzialnie reprezentuje ją parafialny kościół, znak obecności Jezusa Chrystusa wśród jej mieszkańców. Wydaje się, iż wielu wiernych poszukuje dziś wspólnoty poza miejscem zamieszkania. W związku z tym, jak podkreślono w instrukcji, terytorialny charakter parafii staje w konfrontacji „ze szczególną cechą współczesnego świata, w którym zwiększona mobilność i kultura cyfrowa poszerzyły granice istnienia. Istotnie, z jednej strony życie ludzi utożsamia się coraz mniej z określonym i niezmiennym środowiskiem, tocząc się raczej w »globalnej i zbiorowej wiosce«; z drugiej strony kultura cyfrowa nieodwracalnie zmieniła rozumienie przestrzeni, a także język i zachowanie ludzi, zwłaszcza młodszych pokoleń”. Czy jednak można powiedzieć, że instytucja parafii jest przestarzała? Czy raczej, iż „duszpasterskie nawrócenie” stanowi poważne wyzwanie zarówno dla pasterzy, jak i dla wiernych?
Dokument ukazał się kilka tygodni temu – szczegółowo omawialiśmy go już w „Gościu Niedzielnym”. Warto jednak do niego wracać, traktując jako punkt wyjścia do dyskusji na temat kondycji, zadań, misji, sposobów funkcjonowania i organizacji oraz kierunków i charakteru koniecznych zmian we wspólnotach parafialnych w Kościele, także w Polsce. Poprosiliśmy kilku proboszczów o podzielenie się refleksjami po lekturze watykańskiej instrukcji i próbę oceny, w jakim stopniu zawarta w niej diagnoza parafialnej rzeczywistości odnosi się do polskich wspólnot. Kapłani ci posługują w bardzo różnych parafiach – od maleńkiej, liczącej niespełna tysiąc wiernych, przez kilkutysięczną, aż po kilkunastotysięczną, w wielkim mieście. Głos zabrał zarówno proboszcz z regionu, gdzie wszystkie sondaże notują najwyższy w kraju odsetek wiernych uczestniczących we Mszy Świętej niedzielnej, jak również pasterz parafii z diecezji o niewielkiej liczbie wiernych uczestniczących w praktykach religijnych. O głos poprosiliśmy także biskupa z bogatym doświadczeniem życia Kościoła w różnych miejscach świata, obecnie posługującego w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, arcybiskupa Jana Pawłowskiego.
W jakim stopniu opisane przez watykańską kongregację zjawiska są obecne w polskim Kościele? Jak bardzo są zauważalne w parafiach w naszym kraju? Czy w ocenie polskich proboszczów instrukcja odpowiada na problemy występujące we wspólnotach parafialnych w Polsce?
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego.
Taką hipotezę stawia francuski historyk katolicyzmu Martin Dumont.
Obiecał jeszcze w 2001 roku św. Janowi Pawłowi II ówczesny prezydent Ukrainy, Łeonid Kuczma.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.