Od kilku dni docierają stamtąd niepokojące wiadomości.
Przynajmniej kilkunastu manifestantów zginęło w Lagos podczas protestów przeciwko przemocy ze strony policji. Żadne apele o dialog nie odnoszą na razie skutku. Po ONZ również prezydent Komisji Unii Afrykańskiej, Moussa Faki Mahamat stanowczo wystąpił przeciwko agresywnym działaniom policji skierowanym w demonstrującą młodzież.
W ubiegłym tygodniu wojsko i policja nigeryjska zaatakowały dwie manifestacje, otwierając ogień do tłumu. Demonstrujący domagają się od kilku tygodni zawieszenia działalności elitarnego oddziału do walki z przestępczością zorganizowaną (Sars), który jest oskarżany o łamanie prawa, zabójstwa i okradanie niewinnych obywateli. Istnieje także niebezpieczeństwo, że powstające napięcia przeniosą się na konflikty religijne. Grupy młodych wykorzystując zamieszanie, zaatakowały dwa kościoły. W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański, Papież Franciszek skierował oczy Kościoła i świata na ten afrykański kraj, dręczony wieloraką przemocą.
Papież – trzeba dążyć do zgody społecznej
„Ze szczególnym niepokojem śledzę wiadomości napływające z Nigerii na temat ostatnich gwałtownych starć między policją a protestującymi grupami młodych. Módlmy się do Pana, aby zawsze unikano wszelkiej formy przemocy, nieustannie dążąc do zgody społecznej poprzez promowanie sprawiedliwości i dobra wspólnego.“
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.