„Był po prostu człowiekiem Bożym, osobą prawdziwej wiary“.
We wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II, Papież Franciszek napisał w tweecie, że był on pełen pasji dla życia i podziwu dla tajemnicy Boga, świata i człowieka oraz stanowił nadzwyczajny dar Pana dla Kościoła. Przypominajmy o jego wierze: niech będzie przykładem dla przeżywania naszego świadectwa.
Dzisiaj rano, jak zwykle w czwartek o godz. 7. 10 odbyła się Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II, znajdującym się w kaplicy św. Sebastiana, w Bazylice Watykańskiej. Eucharystii koncelebrowanej w asyście abp Piero Mariniego, byłego ceromiarza papieskiego oraz kard. Konrada Krajewskiego przewodniczył prymicjant o. Leszek Pyś, redemptorysta, homilię wygłosił ks. Maksymilian Lellito.
Bezpośrednio po Mszy, obecny na niej postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym ks. Sławomir Oder w wypowiedzi dla rozgłośni papieskiej nawiązał do szczególnych okoliczności, w jakich przeżywamy rok setnych urodzin św. Jana Pawła II oraz jego wspomnienie liturgiczne.
„Ta sytuacja, w której znajdujemy się w tej chwili, pozwala nam przeżywać w sposób mniej fajerwerkowy i zewnętrzny papieskie urodziny, a w sposób bardziej duchowy i pogłębiony podejść do osoby Jana Pawła II. Pozwala nam ona, pomimo wszystkich trudności, jakie przeżywamy, pielgrzymować duchowo do jego grobu i to jest najpiękniejsze, bo taka droga duchowa jest równocześnie pielgrzymowaniem w głębię jego myśli i jego duchowości – podkreślił ks. Oder. – Wszystko ma swój cel, wszystko jest dla czegoś i myślę, że pierwszym przesłaniem Jana Pawła II, jakie możemy odebrać, przynajmniej tak jak ja to odczytuję, jest możliwość wybrzmienia w naszym sercu i codziennym życiu jego zaufania, zaufania Bogu i Maryi i powtórzenie tych słów: «Cały Twój», które wyrażają jego postawę duchową, program jego życia oraz zachętę dla naszego pielgrzymowania.“
Postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II zauważył, że dla kapłanów był on ojcem, przewodnikiem i wzorem tego, w jaki sposób na co dzień przeżywać kapłaństwo. Towarzyszyła mu zawsze wielka radość z bycia kapłanem. Ks. Oder wskazał także na tajemnicę życia Karola Wojtyły.
„Był po prostu człowiekiem Bożym, osobą prawdziwej wiary. Jego życie każdego dnia rozpoczynało się przed Najświętszym Sakramentem. Odbywało się w obecności Boga i to był wymiar mistyczny jego życia. Jego tajemnicą była głęboka wiara, która prowadziła go nieustannie w obliczu Boga na spotkanie z drugim człowiekiem i to była prawda o jego życiu.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.