Tubylcy najbardziej dotknięci przez pandemię

Podczas 45. sesji Rady Praw Człowieka Arcybiskup Ivan Jurkovič stanął w obronie grup najbardziej poszkodowanych przez pandemię.

„Rdzenna ludność nie jest «mniejszością wśród wielu innych». Są oni partnerami w dialogu i powinni brać udział w decyzjach politycznych” – powiedział na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Podczas 45. sesji Rady Praw Człowieka Arcybiskup Ivan Jurkovič stanął w obronie grup najbardziej poszkodowanych przez pandemię.

„W wielu częściach świata łamane są prawa człowieka i podstawowa wolność rdzennej ludności” – powiedział na forum ONZ przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Niedostateczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości i edukacji, wysiedlenia wynikające z wojny lub klęsk żywiołowych, arbitralne aresztowania rdzennych przywódców i naruszenia ich prawa do samostanowienia na swoich terenach – to główne problemy, z którymi spotyka się dzisiaj ludność tubylcza.
Przemawiając na 45. sesji Rady Praw Człowieka, arcybiskup wyraził zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej „nieproporcjonalnym wpływem”, jaki pandemia koronawirusa miała i ma na społeczności tubylcze. Stanowią one 6 proc. ludności świata i żyją „w skrajnym ubóstwie, co czyni je szczególnie podatnymi na zagrożenia zdrowotne” – podkreślił abp Ivan Jurkovič.

„Papież Franciszek w dokumencie końcowym Synodu o Regionie Pan-Amazonii, wezwał społeczność międzynarodową do przywrócenia sprawiedliwości dla ludności tubylczej. Zaapelował o to, by chronić ją przed wywłaszczeniem ziemi i wyzyskiem ekonomicznym poprzez wzmocnienie ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego.“

Delegacja Stolicy Apostolskiej wezwała do poświęcenia szczególnej uwagi i troski społecznościom tubylczym i ich tradycjom kulturowym. Nie są one tylko jedną mniejszością wśród innych. Są głównymi partnerami dialogu i powinny być włączone we wszystkie procesy decyzyjne. W czasie pandemii COVID-19 szczególnie brakowało starań, aby uwzględnić ich głosy i obawy.

Stolica Apostolska ma nadzieję na „rozwój nowych sposobów życia” i „nową politykę międzynarodową, regionalną i lokalną, która rzeczywiście zaangażuje ludność tubylczą i uszanuje jej tożsamość i kulturę”, w perspektywie „autentycznego i integralnego rozwoju człowieka”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7