„Lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty” - zwrócił się do księży biskup płocki Piotr Libera. Mając na uwadze apel abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 sierpnia, przypomniał o konieczności zachowywania norm sanitarnych.
Bp Piotr Libera w związku ze stale rosnącą liczbą zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19 i pojawiającymi się nowymi ogniskami zakażeń koronawirusem SARS-COV-2, także na terenie diecezji płockiej, przypomniał o wciąż aktualnym obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką przez wszystkich uczestników zgromadzenia liturgicznego, poza celebransem.
Za konieczne uznał wywieszanie informacji o tym w wejściach do kościołów i kaplic oraz stałe przypominanie tego obowiązku wiernym, uczestnikom liturgii i nabożeństw. Wierni muszą mieć też możliwość zapewnienia możliwości użycia środka dezynfekującego na dłonie przy wejściu do kościołów.
„Uwzględniając możliwości i okoliczności, należy przypominać wiernym o konieczności zachowania dystansu społecznego pomiędzy osobami niespokrewnionymi uczestniczącymi w liturgii. Okręgowa Izba Lekarska w Płocku rekomenduje również takie zorganizowanie ruchu w kościołach między nabożeństwami, aby w drzwiach świątyni nie przechodzili obok siebie wchodzący i wychodzący” – zaznacza biskup płocki.
Zaleca, aby w czasie udzielania Komunii Świętej oddzielić uczestników liturgii, którzy chcą przyjmować Komunię na rękę (jest to forma rekomendowana w obecnej sytuacji zagrożenia zarażeniem), od przyjmujących Ją do ust. Można ogłosić, że najpierw udzielana będzie Komunia Święta na rękę, a później do ust, lub robić to w dwóch oddzielnych miejscach.
„Przypominam, że lekceważenie tych podstawowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zagrożenia epidemiologicznego uderza w istotę budowania prawdziwej chrześcijańskiej wspólnoty i naraża szczególnie osoby chore, osłabione i starsze, na niebezpieczeństwo zarażenia i utraty życia” podkreśli bp Libera.
Pasterz Kościoła płockiego podziękował jednocześnie za konsekwentne i sumienne przestrzeganie zaleceń sanitarnych państwowych i diecezjalnych podczas pandemii. Służy to „owocnemu i roztropnemu duszpasterzowaniu w tym trudnym czasie”.
Poprosił o modlitwę o ustanie pandemii COVID-19, polecając się szczególnie opiece Matki Bożej i św. Rocha, szczególnego patrona w czasach zarazy.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).