Hiszpania: otwarto Jubileuszowy Rok Guadalupański

Obchodzony on jest zaledwie 14 razy w ciągu jednego stulecia.

Reklama

Uroczysta Eucharystia rozpoczęła Rok Jubileuszowy w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Hiszpanii. Zostały w niej otwarte „Święte Wrota” zwane też „Bramą Przebaczenia”. Otworzył je abp Francisco Cerro Chaves z Toledo, a towarzyszyli mu biskupi z Ekstremadury. Jubileuszowy Rok Guadalupański potrwa do 8 września przyszłego roku. Obchodzony on jest zaledwie 14 razy w ciągu jednego stulecia.

„Pielgrzymowanie do Guadalupe nie tylko przemienia serce prowadząc nas do nawrócenia i głębokiego uzdrowienia, ale zachęca także do tego, by patrzeć wysoko i daleko, śnić o wielkich rzeczach i sercach otwartych. Guadalupe jest domem Maryi, jest miejscem uzdrowienia” - napisali hiszpańscy biskupi w liście z okazji Jubileuszowego Roku Guadalupańskiego.

Według tradycji figurę Matki Bożej miał podarować arcybiskupowi Sewilli w VI w. papież Grzegorz I. Na półwysep przywiózł ją św. Izydor. W 711 r. w obawie przed Arabami figura Maryi została ukryta pod kamieniami w jaskini w Villuercas nad rzeką Guadalupe. Blisko siedem wieków później figura została cudownie odkryta, na miejscu wybudowano małą kapliczkę, która z biegiem czasu stała się jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Hiszpanii. Ważną rolę w jego historii odegrał król Alfons XI, który w 1340 r. zawierzył Matce Bożej zwycięską bitwę pod Salado, jedną z ostatnich podczas rekonkwisty. Sanktuarium w Guadalupe opiekowali się także królowie katoliccy Izabela i Ferdynand. W 1493 r. przybył tutaj Krzysztof Kolumb, aby podziękować za odkrycie Nowego Świata.

Czarna Madonna z Villuercas, jak nazywają ją mieszkańcy Ekstremadury, przyciągała coraz więcej pielgrzymów. Papież Paweł III w 1536 r. wydał zgodę na pierwszy rok jubileuszowy. Dzięki Janowi Pawłowi II, który odwiedził sanktuarium podczas swojej pierwszej podróży do Hiszpanii (1982), Jubileuszowy Rok Guadalupański obchodzony jest wówczas, kiedy 6 sierpnia przypada w niedzielę.

Zgodnie z tradycją każdy pielgrzym musi wejść do bazyliki przez Święte Wrota, zwane też Bramą Przebaczenia, a następnie dotknąć kamieni w nawie św. Anny. Przez blisko siedem wieków to właśnie te kamienie miały chronić obraz Matki Bożej przed Arabami. Hiszpańska bazylika dała początek innym sanktuariom Matki Bożej Guadalupańskiej na świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama