Zredukować zadłużenie krajów dotkniętych przez pandemię

Apel ten na forum ONZ wyraził przedstawiciel Stolicy Apostolskiej abp Ivan Jurkovič.

Należy zredukować zadłużenie ubogich krajów, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię koronawirusa – taki pogląd wyraził na sesji ONZ w Genewie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej abp Ivan Jurkovič.

Kryzys związany z pandemią koronawirusa powoduje w krajach ubogich prawdziwe spustoszenie, nie tylko zdrowotne. Jest przyczyną załamania się gospodarek i rynków finansowych, upadku przedsiębiorstw i bezrobocia. „Społeczność międzynarodowa nie może wobec tego trwać bezczynnie, musi zareagować” – zaznaczył abp Jurkovič.

Pomocą jakiej można udzielić natychmiast jest zredukowanie zadłużenia krajów ubogich dotkniętych przez pandemię. „Wzywamy wszystkie kraje do zmniejszenia lub umorzenia długów. Nie chodzi jedynie o sprawne funkcjonowanie rynków, musimy także budować świat sprzyjający integracji, inwestujący w kapitał ludzki, udzielający kredytów ubogim i chroniący konsumentów” – wyliczał hierarcha.

Jego zdaniem korzenie kryzysu, który obecnie przeżywamy, mają charakter nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim moralny. „Uznając pierwszeństwo bycia nad posiadaniem i etyki nad ekonomią, wszystkie narody powinny przyjąć postawę solidarności. Nadmierna liberalizacja sprzyjała krótkoterminowym zyskom, a także nadużyciom, również wobec środowiska naturalnego. Miało to wpływ nie tylko gospodarkę, ale także na życie ludzi” – powiedział abp Jurkovič.

Na koniec, przypominając słowa Papieża Franciszka, hierarcha zaznaczył, że obecny czas nie może być czasem obojętności, ponieważ świat cierpi i musi się jednoczyć w obliczu pandemii. „Obowiązkiem wszystkich jest być blisko cierpiących braci i sióstr” – zakończył przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11